„Potrzebujemy wsparcia”

– podkreślił minister na konferencji prasowej i przypomniał, że zakażonych koronawirusem jest ponad 1700 lekarzy i innych pracowników medycznych, a około 550 z nich hospitalizowano.

W ciągu ostatniej doby odnotowano w Bułgarii 1472 zakażenia SARS-CoV-2, zmarło 29 osób chorych na Covid-19 i jest to najwyższa liczba od początku pandemii. Łącznie zakażonych od marca zostało w tym kraju 33 335 osób, z których zmarło 1048.

Drastycznie wzrosła liczba osób hospitalizowanych z koronawirusem – obecnie jest ich 1732, w tym 107 na oddziałach intensywnej terapii. Coraz więcej prowincjonalnych szpitali informuje o braku miejsc przeznaczonych do leczenia Covid-19.

Dziś wszedł w życie w Bułgarii nakaz noszenia masek ochronnych w otwartej przestrzeni. W rozporządzeniu ministra zdrowia napisano, że obowiązek ten dotyczy wyłącznie miejsc, w których zbiera się dużo ludzi i nie ma możliwości zachowania odległości 1,5 metra, a więc na przystankach komunikacji miejskiej, na bazarach, w kolejkach przed sklepami. W parkach, na ulicach, jeżeli człowiek jest sam, można nie zakładać maseczki - wyjaśnił minister Angełow.