Dobowy przyrost zakażeń jest o 271 przypadków wyższy niż dzień wcześniej. W ostatnich tygodniach sięgał rekordowo wysokich poziomów, przekraczając próg 16 tysięcy. Najwięcej infekcji wykryto 20 października - 16 319 w ciągu jednej doby.

Władze sanitarne przekonują, że sytuacja epidemiczna w Rosji ustabilizuje się na początku listopada. Oczekują, że w momencie największego nasilenia zakażeń ich skala nie będzie przekraczać 20 tysięcy w ciągu doby. Warunkiem jest jednak - zastrzegają - przestrzeganie przez Rosjan ograniczeń, w tym noszenie maseczek ochronnych.

Prezydent Władimir Putin powiedział w środę, że wzrost liczby przypadków śmiertelnych jest związany z dokładniejszym ustalaniem przyczyn zgonu. Ocenił, że niezbędne są masowe szczepienia.

Na spotkaniu z przedsiębiorcami Putin zapewnił, że władze nie zamierzają wprowadzać surowych ograniczeń w związku z epidemią. Za uzasadnione uznał jednak punktowe ograniczenia. Obiecał także przedstawicielom biznesu, że wszelkie nowe restrykcje będą z nimi konsultowane.