„Wprowadzenie ograniczeń w danej sytuacji może przyhamować wzrost liczby zakażeń”

- ocenił premier Saulius Skvernelis.

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem – 311 i zmarły kolejne dwie osoby z Covid-19.

W środkach komunikacji miejskiej samorządów objętych kwarantanną zostanie ograniczona liczba pasażerów, będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń publicznych oraz nakaz zachowania co najmniej dwumetrowego dystansu społecznego, z wyjątkiem pogrzebów.

Urzędy, spółki państwowe i samorządowe będą musiały przejść całkowicie lub częściowo na pracę zdalną. W punktach sprzedaży ma być ograniczony przepływ klientów – zapewnione ma być 10 metrów kwadratowych powierzchni na jedną osobę. Ograniczone zostaną odwiedziny chorych w szpitalach i pacjentów placówek opieki społecznej. Wspólnotom religijnym zaleca się zawieszenie obrzędów.

Od poniedziałku w całym kraju zostaną skrócone godziny otwarcia restauracji, kawiarni, barów, klubów nocnych i innych miejsc rozrywki. Placówki te będą czynne tylko do północy. Będzie obowiązywała też rejestracja klientów.

Po tygodniowych szkolnych feriach jesiennych, które rozpoczynają się w poniedziałek, uczniowie przez następny tydzień będą uczyć się zdalnie. Przejście na nauczanie zdalne proponuje się również uczelniom wyższym.

Obecnie na Litwie na COVID-19 chorują 4483 osoby. W izolacji przebywa 31 859 osób. Od początku pandemii w kraju wykryto 8239 zakażeń koronawirusem, a 120 zakażonych zmarło.