Pchnięty nożem 55-letni mężczyzna z Krefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii zmarł po przewiezieniu do szpitala, natomiast towarzyszący mu 53-letni mieszkaniec Kolonii mimo zranienia przeżył atak. Sprawca czynu zbiegł.

Zadanie wytropienia zabójcy powierzono 29-osobowej policyjnej specjalnej komisji śledczej nazwanej od miejsca zbrodni Komisją Schlossstrasse.

Wobec 20-letni schwytanego zastosowano areszt tymczasowy w związku z zarzutami zabójstwa, usiłowania zabójstwa oraz niebezpiecznego uszkodzenia ciała. Zatrzymany uzyskał w 2015 status tolerowanej w Niemczech osoby i miał potem wielokrotnie do czynienia z wymiarem sprawiedliwości. W listopadzie 2018 roku wyższy sąd krajowy w Dreźnie skazał go w trybie postępowania wobec nieletnich na dwa lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności między innymi za werbowanie członków zagranicznej organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS) lub osób ją wspierających.

Ponadto w 2019 roku sąd w Lipsku uznał go winnym czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego i uszkodzenia ciała. Skazany odbył karę w całości, opuszczając zakład poprawczy niecały tydzień przed zarzucanym mu zabójstwem.

Według prokuratury aresztowany nie zeznał dotąd niczego, co mogłoby pomóc w ustaleniu motywów i tła zbrodni.