Archidiecezja gnieźnieńska poinformowała, że ze względu na obostrzenia sanitarne, w sobotnich uroczystościach pogrzebowych będzie mogła wziąć udział tylko najbliższa rodzina i delegacje. Zarówno msza św., jak i uroczystości na cmentarzu będą transmitowane on-line oraz w lokalnej telewizji.

"Uroczystości pogrzebowe śp. Biskupa Bogdana Wojtusia odbędą się w sobotę 24 października w Gnieźnie. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w bazylice prymasowskiej o godzinie 11.00. Po jej zakończeniu ciało śp. Biskupa Bogdana Wojtusia zostanie przewiezione na cmentarz św. Piotra i złożone w krypcie biskupów pomocniczych archidiecezji gnieźnieńskiej"

– podała archidiecezja.

W komunikacie zwrócono się także do kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej z prośbą "o sprawowanie w najbliższych dniach w swoich parafiach Mszy św. w intencji śp. Biskupa Bogdana, a wszystkich wiernych zachęcamy do włączenia się w modlitwę o radość nieba dla zmarłego Biskupa".

Bogdan Wojtuś urodził się 4 lipca 1937 r. w Łąsku Wielkim k. Bydgoszczy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. Pracę magisterską obronił w 1968 r. Stopień doktora teologii moralnej uzyskał w 1972 r.

Był wykładowcą teologii moralnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. W maju 1982 r. został mianowany rektorem seminarium.

24 września 1988 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 8 października tego samego roku sakry biskupiej udzielił mu prymas Polski kard. Józef Glemp.

Biskup Wojtuś zmarł we wtorek w poznańskim szpitalu, gdzie był hospitalizowany z powodu zakażenia SARS-CoV-2.