Największa polska spółka energetyczna PGE (57,4 proc. Udziałów należy do Skarbu Państwa) przedstawiła plan transformacji ukierunkowany na osiągnięcie neutralności klimatycznej do  2050 r. 

Żeby osiągnąć ten cel Grupa zamierza do 2030 roku - jak podaje specjalistyczny serwis Enerdata -  zainwestować 75 mld zł (16,4 mld euro) do 2030 r.  Inwestycje pozwolą PGE zwiększyć moce odnawialnej energii odnawialnej w prtfolio o 6,5 GW , w tym 3 GW energii słonecznej (fotowoltaika), 2,5 GW morskiej energii wiatrowej i co najmniej 1 GW lądowej energii wiatrowej.

Ministerstwo Aktywów Państwowych wkrótce ogłosi plan działania do 2030 roku dla państwowych elektrowni pracujących w oparciu o węgiel. Oczekuje się, że resort ogłosi oddzielenie aktywów węglowych grup energetycznych od reszty ich potencjału a cały proces rozpocznie się w przyszłym roku.
 
Zabieg ten ma ułatwić grupom energetycznym dostęp do finansowania ich nowych inwestycji w „czystą energię”. Banki bowiem nie chcą kredytować nowych projektów opartych o węgiel kamienny czy brunatny.

We wrześniu polski rząd po porozumieniu ze związkami zawodowymi  przyjął plan stopniowego zamykania kopalni węgla począwszy od 2020 1 roku a zakończyć się ma w 2049 roku.

Produkcja węgla kamiennego i brunatnego stopniowo - od 2012 roku spada, ze 144 mln ton do 112 mln ton w 2019 roku. Obecnie w polskim Miksie energetycznym węgiel kamienny i brunatny stanowią jednak wciąż 73 proc.
 Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl