W 2018 roku trzykrotny mistrz świata przeszedł operację biodra. Rehabilitacja się przedłużyła i Brazylijczyk nie mógł polecieć do Rosji.

Nadchodzące urodziny spędzi ze swoimi dziećmi, wnukami i ich rodzinami. Po tym jak przeszedł na emeryturę spędza z nimi coraz więcej czasu i - jak sam podkreśla w wielu wywiadach - niczego więcej mu do szczęścia nie trzeba.

Pandemia popsuła jubileusz

Uroczystości z okazji jego 80. urodzin miały być wydarzeniem na skalę krajową, ale z powodu pandemii koronawirusa wiele z nich odwołano lub odbędą się tylko w formie zdalnej. Pele od początku pandemii przebywa w swoim domu w miejscowości Guaruja i świętować ma zamiar wyłącznie z najbliższymi.

Pele to jedyny trzykrotny mistrz świata (1958, 1962, 1970) w piłce nożnej. Po zakończeniu kariery został działaczem sportowym, politykiem, a w latach 1995–1998 piastował stanowisko ministra sportu w rządzie Brazylii. 8 czerwca 1966 roku w Rio de Janeiro odbył się jedyny mecz, w którym Pele zagrał przeciwko Polsce. Brazylijczycy wygrali w spotkaniu towarzyskim 2-1, po golach Garrinchy i Silvy. Bramkę dla Polski strzelił zaś Jan Liberda.

Poniżej przedstawiamy jedną z kompilacji najładniejszych bramek zdobytych przez Pelego.