Postępowanie w tej sprawie prowadził Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Częstochowie. Prokuratura zakończyła śledztwo dotyczące przestępczej działalności Marcina I., Krystiana J., Daniela N., Damiana P. i Jerzego G. Wszystkim zarzuca się m.in. handel dopalaczami oraz kilkanaście innych przestępstw.

- Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie przestępstw, polegających na uczestniczeniu w obrocie znacznymi ilościami dopalaczy, udzielaniu nieodpłatnym, sprzedaży i posiadaniu dopalaczy

 – podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Dopalacze miały być nabywane przez oskarżonych m.in. za pośrednictwem zagranicznych stron internetowych.

- Kolejne zarzuty dotyczą sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu konkretnych osób

– poinformowała prokuratura. Jeden z oskarżonych odpowie także za nieumyślne doprowadzenie do śmierci jednej osoby.

W toku śledztwa prokuratura ustaliła, że na terenie Zawiercia i okolic doszło do czterech zgonów w wyniku zażycia dopalaczy, zakupionych u oskarżonych, co potwierdziły to m.in. badania toksykologiczne zwłok. Kolejnych osiem osób uległo zatruciu i były hospitalizowane.

Prokuratura podała, że wobec dwóch oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Oskarżonym grozi do 10, a w jednym przypadku nawet do 15 lat pozbawienia wolności. W lutym br. katowicka prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec powiązanych z tą sprawą Dariusza W., Dagmary L., Moniki N. i jej kuzyna Bartosza M.