Krzysztof Szczerski, mówiąc o szczycie, ocenił, że prezydent Andrzej Duda jest symbolem całej inicjatywy, „więc jako patron, inicjator, jest zaproszony osobiście do Estonii”.

Do stolicy Estonii poza polskim prezydentem przyjedzie jeszcze jedynie prezydent Bułgarii Rumen Radew. Sofia obejmie przewodnictwo w pracach Trójmorza i w 2021 r. będzie gościć kolejny szczyt Inicjatywy. Prezydenci i przedstawiciele pozostałych krajów Inicjatywy Trójmorza, wezmą udział w spotkaniu poprzez połączenia internetowe.

Pandemia, poza kwestiami zdrowotnymi, także przyszłość gospodarki europejskiej po pandemii, po drugie przyszłość inicjatywy partnerstwa atlantyckiego w związku z wyborami w USA po trzecie, kwestia budżetu europejskiego i polityki europejskiej. To są trzy główne wyzwania, które dzisiaj podejmie szczyt Trójmorza

– podał Szczerski.

Szef kancelarii prezydenta zwrócił uwagę na historię integracji europejskiej.

"Od czego zaczęła się historia Unii Europejskiej? Od węgla i stali. Dokładnie ten sam mechanizm my tutaj uruchamiamy w naszym regionie. Zaczynamy od infrastruktury, od rzeczy bardzo praktycznych, konkretnych, żeby nas po prostu powiązać infrastrukturą drogową, transportową, energetyczną, także informatyczną. Tak zaczynał się każdy proces integracji, nie od wielkich słów, planów i deklaracji politycznych. Tak właśnie Trójmorze postępuje i tą samą drogą jaką szła Unia Europejska u progu swojej historii"

– mówił.

Drugi genialny pomysł, który się z Trójmorzem wiąże, to jest to, że jest to kolejny instrument łączenia euroatlantyckiego. Dziś bardzo ważne jest to, że jak czytamy wypowiedzi obu kandydatów na prezydenta USA, to mówią, że jeśli chodzi o Polskę i ich plany wobec naszego kraju, wypowiadają w jednym zdaniu dwa terminy, NATO i Trójmorze. To jest wielkie osiągnięcie tych ostatnich lat. Dzisiaj nie tylko w relacjach Polski i USA, czy Europy i USA, jest mowa o NATO, co było od zawsze, ale dzisiaj też równolegle mówi się: NATO, Trójmorze. Stworzyliśmy także gospodarcze silne powiązanie instytucjonalne między USA i Europą, a przede wszystkim USA i Polską, naszym regionem

– powiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydent RP Andrzej Duda przybędzie do stolicy Estonii, gdzie weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza. Poza Polską i Estonią uczestniczą w niej Litwa, Łotwa, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Bułgaria, Rumunia i Słowenia.

Z powodu pandemii koronawirusa szczyt częściowo obradować będzie w formie zdalnej. Poprzez połączenia internetowe wezmą w nim udział również m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, sekretarz stanu USA Mike Pompeo i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. Spotkaniu przywódców 12 państw Inicjatywy Trójmorza przewodniczyć będzie estońska prezydent Kersti Kaljulaid. Do stolicy Estonii poza polskim prezydentem przyjedzie też prezydent Bułgarii Rumen Radew. Sofia obejmie przewodnictwo w pracach Trójmorza i w 2021 r. będzie gościć kolejny szczyt Inicjatywy.