Jak pisał portal niezalezna.pl, przedstawiciele organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych wystosowali wczoraj list do kandydata Partii Demokratycznej na prezydenta Joe Bidena, podkreślając, że są zawiedzeni jego krytycznymi uwagami pod adresem Polski.

List podpisany przez Tadeusza Antoniaka z Komitetu Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej i koordynatora Klubów „Gazety Polskiej” w Ameryce Macieja Rusińskiego nawiązuje do czwartkowej wypowiedzi byłego wiceprezydenta USA podczas jego przedwyborczego zgromadzenia publicznego (Town Hall) w Pensylwanii, transmitowanego przez telewizję ABC News. Krytycznie wyraził się on o sytuacji na Białorusi, w Polsce i na Węgrzech. Mówił też o „wzroście totalitarnych reżimów na świecie”.

- NATO jest narażone na ryzyko początku pęknięcia (...). Widzimy to wszystko, co dzieje się od Białorusi po Polskę, po Węgry oraz wzrost totalitarnych reżimów na świecie(...)"

- cytuje portal słowa Biden, które padły podczas zorganizowanego przez telewizję ABC News spotkania z wyborcami w Filadelfii.

„My, podobnie jak większość Polaków w Ameryce, jesteśmy głęboko zawiedzeni Pana komentarzem na temat Polski, wygłoszonym 15 października podczas wydarzenia Town Hall. Sprawił Pan wrażenie nieznajomości Europy Środkowej”

- brzmi jeden z przetoczonych przez Breitbart cytatów listu Polonii.

„Dzięki naciskowi na transatlantycką politykę bezpieczeństwa i współpracę z USA, podjętą przez polski rząd od roku 2016, relacje między Polską a USA są dziś najsilniejsze i najbardziej produktywne w historii”

- czytamy dalej w artykule. 

„Kluby Gazety Polskiej, organizacji, która wśród innych podpisała list do Bidena, zasugerowała w mediach społecznościowych, że nie ma nadziei na przekonanie Demokraty by zmienił ton, dodając, że to niestety nie jest jego pierwsza wypowiedź oczerniająca Polskę i Polaków, pokazująca również jego ignorancję i lekceważenie Europy Środkowej”

- zauważa amerykański portal.