Dzisiaj przypadła dziewiętnasta rocznica śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka. Tradycyjnie w tym dniu wręczana jest nagroda "Viventi Caritate".

Ze względu na pandemię, przedstawiciele Fundacji "Mimo Wszystko" nie byli obecni na uroczystości wręczenia nagrody w radomskiej katedrze. W liście skierowanym do organizatorów prezes Anna Dymna napisała, że Fundacja traktuje nagrodę nie tylko jako wyróżnienie za ponad siedemnastoletnią pracę na rzecz wspierania, leczenia, rehabilitacji oraz edukacji osób niepełnosprawnych w całej Polsce.

"Przyjmujemy tę nagrodę również jako uznanie dla urzeczywistnienia idei, którą od początku kierujemy się w naszych działaniach. Są nią słowa Św. Jana Pawła II: "kimkolwiek jesteś, jesteś kochany (…)" - podkreśliła Dymna.

Jak zaznaczyła, stwierdzenie papieża było bliskie również bp. Janowi Chrapkowi, laureatowi Medalu Św. Brata Alberta, przyznawanego ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym.

"Pełna ewangelicznej życzliwości oraz empatii postawa biskupa Chrapka pokazywała, że można budować życie wspólnotowe z ludźmi różnych poglądów i kultur, tworzyć w Polsce klimat otwartości na innych, łączyć ludzi, a nie dzielić"

- zauważyła Dymna. Zaznaczyła, że w swojej działalności Fundacja "Mimo Wszystko" działa w tym samym duchu.

Fundacja „Mimo Wszystko” istnieje od 2003 r. jej założycielką i prezesem jest aktorka Anna Dymna. Fundacja zajmuje się pomocą dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Funduje stypendia, koordynuje prace wolontariuszy, dofinansowuje rehabilitację i leczenie, organizuje plenerowe imprezy integracyjne, koncerty charytatywne oraz aukcje.

Fundacja prowadzi także dwa ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne: "Dolinę Słońca" w Radwanowicach pod Krakowem i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubiatowie w woj. pomorskim.

Nagrodę "Viventi Caritate" otrzymują osoby i instytucje, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej.

Nazwa nagrody - "Żyjącemu miłością" - nawiązuje do słów biskupa Chrapka: "Dzielmy się miłością, aby otaczający nas świat ludzi wszelako potrzebujących stał się piękniejszym i bardziej braterskim, a dobro wspólne mogło być nie tylko bronione, ale także wzbogacone naszą odpowiedzialną troską, inspirowaną wrażliwością serca kształtowanego Ewangelią".

Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej w latach 1999-2001. Zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Siekluki k. Białobrzegów. Miał 53 lata.

Bp Chrapek, kierując się w mottem: "Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały cię", był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych wykonywanych mammobusie, który docierał do najdalszych zakątków diecezji.