Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. W lutym watykańska Kongregacja ds. Kanonizacyjnych zgodziła się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego polskiej lekarki.

Dzisiaj w katedrze poznańskiej uroczystą sesją trybunału pod przewodnictwem delegata arcybiskupa metropolity poznańskiego bp. Damiana Bryla, rozpoczęto proces beatyfikacyjny Wandy Błeńskiej na etapie diecezjalnym. Jak wyjaśnił członek trybunału, wiceoficjał metropolitalnego sądu duchownego ks. dr Rafał Pajszczyk etap diecezjalny będzie polegał na zbieraniu dowodów. Kolejny etap zostanie przeprowadzony w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie.

- Proces pani dr Wandy Błeńskiej będzie się toczył drogą heroiczności cnót, czyli przedmiotem dowodzenia w procesie jest nadzwyczajność cnót praktykowanych przez nią. Cnót teologicznych, cnót kardynalnych. To jest przedmiot dowodzenia, który stanowi również przedmiot prac trybunału

 – wyjaśnił ks. Pajszczyk.

Zwrócił uwagę, że ze względu na pandemię nie wszystkie osoby, które powinny uczestniczyć w sesji są obecne. - Między innymi ks. abp metropolita jako pierwszy sędzia w diecezji powinien tej sesji przewodniczyć - powiedział duchowny. W sobotę poznańska kuria poinformowała o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u abp. Stanisława Gądeckiego.

Podczas uroczystości odczytano pismo abp. Gądeckiego, w którym metropolita poznański poinformował o mianowaniu bp. Damiana Bryla na przewodniczącego pierwszej sesji trybunału beatyfikacyjnego i pozdrowił wszystkich uczestników uroczystości.

Na niedzielnej uroczystości z powodu pandemii zabrakło również postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. Jarosława Czyżewskiego - w jego imieniu odczytano przygotowany życiorys Wandy Błeńskiej, a następnie obecni członkowie trybunału złożyli przysięgę. Odczytano także dekret abp. Gądeckiego ustanawiający trybunał beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym.

- Od tego momentu, od pierwszej sesji procesu, pani dr Wandzie Błeńskiej przysługuje tytuł "służebnica boża"

– powiedział na zakończenie uroczystości ks. Pajszczyk.

W czasie mszy św. odprawionej w intencji beatyfikacji Wandy Błeńskiej bp Damian Bryl podkreślił, że lekarka była "głęboko przeniknięta wiarą".

- Pewno wielu z nas przeczuwało, gdy spotykaliśmy się z panią doktor, że coś tutaj jest, w niej, wokół niej. Ale pewnie wtedy, sześć i więcej lat temu, nie myśleliśmy, że dzisiaj spotkamy się u początku procesu, który ma doprowadzić do beatyfikacji naszą panią doktor

 – powiedział.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. Uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy. W Bulubie nad jeziorem Victoria zajmowała się m.in. chorymi na trąd. Dzięki niej tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę Wanda Błeńska Training Centre. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II Order Świętego Sylwestra, najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, położona na poznańskim Piątkowie w pobliżu ronda jej imienia. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu - misjonarka działała w nim w latach międzywojennych. W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców "Poznanianką stulecia".