"Klasztor i kaplica zamknięte aż do odwołania z powodu kwarantanny" – informuje na swej stronie internetowej płockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie w 1931 r. św. siostra Faustyna Kowalska po raz pierwszy doznała objawienia Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania obrazu "Jezu, ufam Tobie".

Przełożona płockiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia siostra Diana Kuczek poinformowała PAP w niedzielę, że na razie nie wiadomo, do kiedy będzie obowiązywała tam kwarantanna. "Sytuacja dotyczy obecnie jednej osoby. Wszystko okazało się wczoraj wieczorem. W ciągu najbliższych dni okaże się, jak długo potrwa kwarantanna. Zależy to od decyzji lekarzy i sanepidu" – powiedziała siostra Diana.

Jak zaznaczyła, siostra, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, czuje się dobrze. "To nie jest łatwe doświadczenie. Powierzamy je Bogu, zgodnie z przesłaniem +Jezu, ufam Tobie+. Jesteśmy w dobrych rękach Boga" – podkreśliła siostra Diana.

Na swym profilu i na Facebooku płockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przekazało, iż w trakcie obowiązującej tam kwarantanny wydarzenia liturgiczne, msze święte o godz. 17.00 oraz Modlitwy w Godzinie Miłosierdzia z koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00, będą transmitowane w internecie: na kanale YouTube https://www.youtube.com/cha…/UChntinGPn6QSwH5Tj6FQ7sQ/videos oraz na stronie Katolickiego Radia Diecezji Płockiej http://posluchaj.krdp.fm/posluchaj/sanktuarium.htm.

"Niech Jezus miłosierny udziela nam swoich łask i wszystkim, którzy są dotknięci tym doświadczeniem. Ogarniamy cały świat, służbę zdrowia i chorych naszą modlitwą, +Jezu, ufam Tobie+"

– oznajmiła przełożona z płockiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku przygotowuje się do przyszłorocznych obchodów 90. rocznicy pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, który ukazał się tam św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Pod hasłem "Odkryj miejsce, które wybrał Jezus" przygotowania te rozpoczęły się już w lutym, m.in. akcją charytatywną "Smak Miłosierdzia", w ramach której co miesiąc przekazywane są paczki żywnościowe dla ubogich.

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka, obecnie woj. łódzkie). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Do dziś zachował się na tamtejszym Starym Rynku budynek dawnej przyklasztornej piekarni i sklepu, gdzie pracowała późniejsza święta.

To właśnie w Płocku w swej klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie to opisała w swym "Dzienniczku", który powstawał w latach 1934-38:

"Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /.../. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie".

W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz "Jezusa Miłosiernego" namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego (1873-1939). Artysta polegał na wskazówkach samej św. Faustyny, która zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie papież św. Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. - dokonał jej kanonizacji. Wtedy też ogłosił, iż każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.

W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: "Jesu, in Te confido - Deus Caritas est" – "Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością".

Od 2015 r. trwa rozbudowa płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które odwiedzają pielgrzymi z całego świata. W ramach tego przedsięwzięcia, w sąsiedztwie klasztoru i kaplicy, powstaje kościół dla 1,5 tys. wiernych, a także dom pielgrzyma dla 50 osób oraz nowe Muzeum św. siostry Faustyny. Dotychczas zrealizowano ponad 90 proc. stanu surowego zamkniętego – całe zadanie inwestycyjne zaawansowane jest w ok. 50 proc. W 2019 r. ukończono m.in. budowę wysokiej na 26 metrów wieży zwieńczonej krzyżem, która wznosi się dokładnie nad miejscem pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego.