Od soboty Lublin jest w czerwonej strefie, w której obowiązują zaostrzone ograniczenia m.in. dotyczące obiektów kultu religijnego, w których może przebywać nie więcej uczestników niż 1 osoba na 7 m.kw. powierzchni przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m i obowiązkowym zakryciu ust i nosa.

W jednym z lubelskich kościołów - w którym zgodnie z informacją zamieszczoną na tablicy ogłoszeń może przebywać maksymalnie 140 osób – w porannej mszy uczestniczyło około stu wiernych. Kilka osób, mimo chłodnej i wietrznej aury, stało na zewnątrz świątyni. „Nie chcę ryzykować. Tutaj jest bezpieczniej” – wyjaśniła stojąca przed kościołem pani.

Z innego kościoła - w którym mogło przebywać jednocześnie 90 osób - po porannej mszy wyszło mniej ludzi.

Dla mnie to ważne, żeby być w kościele, a nie tylko oglądać mszę w telewizji. Nie obawiam się, mam maseczkę, w kościele jest urządzenie do dezynfekcji rak, zachowuję wszystkie środki ostrożności

– powiedziała uczestniczka nabożeństwa.

W związku z sytuacją epidemiczną oraz ograniczeniami liczby uczestników zgromadzeń religijnych metropolita lubelski abp Stanisław Budzik udzielił wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy św. nie jest obciążona grzechem

– głosi komunikat zamieszczony na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej. Dyspensa obowiązuje od 18 października do odwołania.

Ja skorzystam z tej dyspensy, obejrzę mszę w telewizji. Ja jestem już wiekowa, nie będę ryzykować

– powiedziała pani Maria.

Od soboty w czerwonej strefie w woj. lubelskim są miasta Lublin, Chełm i Zamość a także powiaty: lubelski, janowski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski.

W czerwonej strefie obowiązują zaostrzone ograniczenia w funkcjonowaniu m.in. komunikacji miejskiej, placówek kultury, lokali gastronomicznych i miejsc kultu. W sklepach może przebywać jednocześnie ograniczona liczba klientów. Zamknięte zostały baseny, aquaparki i siłownie.

Od początku epidemii w Lubelskiem potwierdzono łącznie 6 tys. 864 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 3 tys. 308 ozdrowieńców i zarejestrowano 118 zgonów. Aktualnie 17 tys. 320 osób poddanych jest kwarantannie a 560 - objętych nadzorem epidemiologicznym.