Odpowiadając na zachętę Przewodniczącego KEP, w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefie czerwonej i żółtej, udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. osobom przebywającym na terenie Diecezji Toruńskiej

- napisał biskup w komunikacie zamieszonym na stronie diecezji.

Bp Śmigiel podkreślił, że doświadczenie trwającej epidemii koronawirusa jest dla wszystkich niełatwe.

Chcemy przeżywać je w duchu wiary, zaufania Bogu, solidarności i braterstwa, na miarę możliwości wspierając tych, którym jest teraz szczególnie trudno. Wyrazem naszej miłości i wzajemnej odpowiedzialności są zasady bezpieczeństwa i higieny podejmowane zarówno przez wiernych, jak i duszpasterzy.

W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zachęcił wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy i rozłożenia odwiedzin grobów bliskich i modlitwy za zmarłych na całą "oktawę" uroczystości.

W dniu 1 listopada trwajmy na modlitwie za zmarłych i uczestniczmy w eucharystii w naszych świątyniach, przestrzegając obowiązujących zasad sanitarnych.

Część parafii Diecezji Toruńskiej znajduje się w tzw. czerwonej strefie, którą objęto m.in.: Toruń i Grudziądz oraz powiaty grudziądzki i nowomiejski.

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami w kościołach strefy czerwonej wymagane jest zachowanie dystansu 7 m kw. na osobę, a w strefie żółtej – 4 m kw.