Z okazji obchodzonego 18. października święta patrona lekarzy św. Łukasza Ewangelisty, abp Gądecki wystosował do pracowników służby zdrowia list, w którym wyraża uznanie dla ich posługi - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przyznaje, że sytuacja związana z Covid-19, jest dla wszystkich "ogromnym zaskoczeniem i źródłem niepokoju".

"Liczne zachorowania, śmierć, niepewność o jutro stały się codziennością. Efektem dotykającym nas wszystkich jest zachwianie, a nawet zerwanie, zwykłych relacji społecznych. Ale w centrum tego stoi profilaktyka społeczna i leczenie zakażonych, a to jest obszar pracy lekarzy i pozostałych pracowników służby zdrowia"

- zwrócił uwagę duchowny.

Abp Gądecki podziękował także wszystkim zajmującym się chorymi wyrażając słowa uznania "dla ich ofiarnej, wytrwałej pracy", która - jak stwierdził - bywa czasami niedostrzegana.

"Proszę Boga o siły i wytrwałość dla Was. O to, abyście nie ustawali w realizowaniu Waszego powołania – właśnie w duchu samarytańskiego miłosierdzia"

- napisał przewodniczący KEP.

Przypomniał też, że "każdy człowiek chory i cierpiący, niezależnie od rodzaju choroby czy skali zagrożenia ma prawo do opieki, diagnozy i terapii".

"Nikt nie może mieć poczucia osamotnienia, zlekceważenia czy obojętności. Nie ustawajcie w posłudze chorym i cierpiącym, bo wtedy w Waszych sercach będzie Boży pokój, który rodzi się w sercu pełnym miłosiernej miłości"

- zachęcił lekarzy abp Gądecki.