Prywatna wizyta J. Kaczyńskiego w Strachocinie. "Był tam też przed drugą turą wyborów"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w Strachocinie koło Sanoka (Podkarpackie) uczestniczył w nowennie w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli.

Jarosław Kaczyński
fot. Silar - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79066543

W Strachocinie, miejscu urodzenia świętego, znajduje się sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Jak zaznaczył szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, "była to prywatna wizyta" prezesa Kaczyńskiego.

Prezes PiS często odwiedza sanktuarium św. Andrzeja Boboli. W tym roku był w Strachocinie między pierwszą a druga turą wyborów prezydenckich.

- Jestem człowiekiem wierzącym i praktykującym, dlatego uważam, że trzeba się zwracać także do naszych patronów – powiedział Kaczyński w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej w lipcu tego roku.

- Dla nas, ludzi Prawa i Sprawiedliwości, szczególnie ważnym patronem jest św. Andrzej Bobola. Jest to ktoś, kto powinien być bardziej pamiętany. Pamiętajmy, że św. Andrzej Bobola został ustanowiony patronem Polski, po zwycięstwie w 1920 roku

– mówił lider PiS.

W sobotę mszy świętej w sanktuarium przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W nowennie uczestniczyli abp Wacław Depo i abp Andrzej Dzięga.

Oprócz prezesa PiS do Strachociny w sobotę przyjechali także m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł Antoni Macierewicz i europoseł Joachim Brudziński. Byli też wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Nowenna w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli rozpoczęła się 11 października. W kolejne dni w modlitwę włączały się różne grupy społeczne i wspólnoty. Byli wśród nich m.in. samorządowcy, osoby życia konsekrowanego, służby mundurowe. W sobotę modlili się parlamentarzyści.

W Strachocinie 30 listopada 1591 r. urodził się św. Andrzej Bobola, jest patronem Polski. Pod koniec ubiegłego stulecia miejscowy kościół stał się ośrodkiem jego kultu i celem licznych pielgrzymek. Kościół od 2007 r. jest sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Bobola był m.in. kaznodzieją i misjonarzem - autorem złożonych przez Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 r. ślubów lwowskich. Został zamordowany przez Kozaków 16 maja 1657 r. w Janowie Poleskim; jego kanonizacji dokonał w 1938 r. papież Pius XI.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo