W gdyńskich mistrzostwach świata wygrali Kenijka i Ugandyjczyk. Gliński dumny z organizatorów

“Jestem dumny, że Polska jest gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia i może gościć światową elitę biegaczy” – przyznał wicepremier Piotr Gliński w liście do organizatorów i uczestników mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni. Bieg kobiet wygrała Kenijka Peres Jepchirchir. Uzyskała czas 1:05.16, poprawiając należący do niej rekord świata w biegu samodzielnym kobiet. Druga była Niemka Melat Yisak Kejeta, a trzecie miejsce zajęła Etiopka Yalemzerf Yehualaw. Wśród mężczyzn wygrał Jacob Kiplimo z Ugandy z czasem 58.49, poprawiając rekord tej imprezy. Drugi był Kenijczyk Kibiwott Kandie, a trzecie miejsce zajął Amedework Walelegn z Etiopii.

Jacob Kiplimo
https://twitter.com/KagutaMuseveni

Jestem dumny, że Polska jest gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia i może gościć światową elitę biegaczy. Nie można w tym miejscu pominąć wyjątkowych okoliczności, w jakich znajdujemy się od kilku miesięcy. Postawiły one organizatorów wobec ogromnego wyzwania przygotowania wydarzenia bezpiecznego dla uczestników przy zachowaniu wysokiego poziomu sportowego. Postawiły także sportowców z całego świata wobec konieczności przeorganizowania swoich kalendarzy – planów treningowych, jak i harmonogramów startów. Dziś w Gdyni odbywa się impreza, na którą wielu sportowców czekało z utęsknieniem

– napisał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Te zawody miały zostać rozegrane 29 marca, ale ze względu na pandemię koronawirusa przeniesiono je na październik.

Cieszę się, że mimo to zmiana terminu rywalizacji – z marca na październik – nie wpłynęła negatywnie na obsadę mistrzostw. Na starcie usytuowanym przy Skwerze Kościuszki zobaczymy najlepszych zawodników na świecie. O indywidualne i drużynowe tytuły mistrzów świata w półmaratonie walczyć będzie blisko 300 biegaczek i biegaczy z 62 krajów. Nie zabraknie silnej, ośmioosobowej reprezentacji Polski, składającej się z czterech biegaczek i czterech biegaczy. Biało-Czerwoni staną przed szansą poprawy swoich rekordów życiowych na dystansie 21,0975 km, czego im z całego serca życzę

- dodał.

Dziękuję organizatorom, że się nie poddali i przygotowali wielkie wydarzenie sportowe zgodnie z rygorami bezpieczeństwa sanitarnego. Mam nadzieję, że będzie to prawdziwe święto rywalizacji sportowej w duchu fair play. Życzę Państwu, by dzisiejsze współzawodnictwo zakończyło się rekordowymi osiągnięciami. Niech w Gdyni zwyciężą najlepsi!

 – podkreślił wicepremier Gliński w liście do organizatorów i uczestników mistrzostw świata w półmaratonie – World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Peres Jepchirchir #Jacom Kiplimo #maraton #Gdynia #mistrzostwa świata

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo