Zdecydowany sprzeciw środowisk katolickich wywołała decyzja Centrum Sztuki Współczesnej o prezentacji w Zamku Ujazdowskim w Warszawie bluźnierczej wystawy Maurizio Cattelana pt. „Amen”. Eksponaty prezentowane na wystawie to ewidentne szyderstwo z chrześcijaństwa.

Maurizio Cattelan to znany skandalista, który rozgłos zyskał m.in. Prezentując rzeźbę przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego przez meteoryt.

Teraz, jak informuje serwis pch24.pl Cattelan na zaproszenie Centrum Sztuki Współczesnej wystawił w Zamku Ujazdowskim „rzeźby” ukrzyżowanej na łóżku kobiety, oraz zdechłego konia, którego opatrzono tabliczką z napisem INRI (napis z tabliczki przybitej do krzyża Jezusa oznaczający: Jezus Nazarejczyk Król Żydowski). Szczególne oburzenie budzi także instalacja przedstawiająca obraz złożonych do modlitwy rąk, pod którym ustawione zostało łóżko z leżącymi dwoma mężczyznami. „Dzieło” nosi tytuł „Amen”.

Zaproszeniem skandalisty do Polski i publicznym wystawianiem jego prac oburzeni są przedstawiciele Krucjaty Młodych, którzy w ramach protestu wysyłają do dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie listy z wyrazami swojej dezaprobaty.

W akcję przeciwko bluźnierczej wystawie włączyły się już setki internautów.