Organizatorzy najbliższej edycji największej katolickiej imprezy dla młodzieży przypomnieli w oświadczeniu, że pochodzący z Polski papież był pomysłodawcą ŚDM.

Logo ŚDM w Lizbonie przedstawia krzyż oraz profil Maryi w czerwono-zielonych barwach narodowych Portugalii. Wpisany w krzyż płomień symbolizuje z kolei Ducha Świętego, zaś droga nawiązuje do tradycji pielgrzymowania.

Na znaku najbliższej edycji ŚDM znalazł się też różaniec, będący symbolem silnej w Portugalii duchowości maryjnej, a także nawiązaniem do popularnego na całym świecie sanktuarium w Fatimie, w środkowej części tego kraju.

Logo spotkania zostało wybrane w międzynarodowym konkursie, a jego autorką jest 24-letnia projektantka z Lizbony, Beatriz Roque Antunes.

Najbliższa edycja ŚDM odbędzie się na terenie aglomeracji Lizbony w sierpniu 2023 roku. Pierwotnie impreza była planowana na rok 2022, ale jej termin przełożono z powodu pandemii koronawirusa.

Zapoczątkowane w 1986 roku w Rzymie Światowe Dni Młodzieży odbywają się co kilka lat w wybranym mieście. Młodzież z całego świata spędza przez kilka dni czas na wspólnej modlitwie, rozmowach i udziale w spotkaniach tematycznych. W wydarzeniu tym bierze również udział papież oraz biskupi.

ŚDM będą organizowane w Portugalii po raz pierwszy. W Polsce odbyły się one już dwukrotnie: w 1991 roku w Częstochowie oraz w 2016 roku w Krakowie.