Ryszard K. i Roman G. usłyszeli zarzuty. W tle przywłaszczenie i wyprowadzenie 92 mln zł

Ryszardowi K., adwokatowi Romanowi G. i innym osobom przedstawiono zarzuty dot. przywłaszczenia i wyprowadzenia w l. 2010-2014 ze spółki deweloperskiej kwoty ok. 92 mln zł - poinformowała poznańska prokuratura. Obu zatrzymało wczoraj Centralne Biuro Antykorupcyjne, dokonano przeszukań oraz doprowadzono ich do prokuratury. Zarzuty usłyszeli też założyciele spółek fasadowych i byli członkowie władz Polnordu.

fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w czwartek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu grupę 12 osób zamieszanych w sprawę wyprowadzenia pieniędzy ze spółki. Wśród zatrzymanych są biznesmen Ryszard K. i adwokat Roman G.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał w czwartek, że materiał dowodowy zgromadzony przez CBA wskazuje na udział zatrzymanych w procederze wyprowadzania środków ze spółki giełdowej, przywłaszczania tych środków, a także prania pieniędzy - chodzi o 92 mln zł.

Prokuratura Regionalna w Poznaniu i CBA już od 2017 r. prowadzą śledztwo w sprawie nieprawidłowości w notowanej na giełdzie spółce Polnord.

Jak poinformowała dziś poznańska prokuratura, "Ryszardowi K., adwokatowi Romanowi G. i innym osobom przedstawiono zarzuty dot. przywłaszczenia i wyprowadzenia w l. 2010-2014 ze spółki deweloperskiej kwoty ok. 92 mln zł. Zarzuty usłyszeli też założyciele spółek fasadowych i b. członkowie władz Polnordu – Bartosz P., Andrzej P., Michał Ś., Piotr W., Wojciech C i Tomasz Sz. i dwóch członków b. zarządu Prokom Investments S.A. 

Zarzuty dotyczą przywłaszczenia środków spółki Polnord oraz wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Grozi za to kara do 10 lat więzienia.

W piątek rano prok. Marszałek powiedziała, że w siedzibie poznańskiej prokuratury regionalnej prowadzone są czynności z udziałem zatrzymanych. Zastrzegła, że nie może przekazać żadnych szczegółowych informacji na temat sprawy.

W przesłuchaniach w poznańskiej prokuraturze nie brał udziału Roman G., który w czwartek późnym popołudniem trafił do szpitala. Adwokat stracił przytomność podczas przeszukania jego willi przez agentów CBA. Córka adwokata poinformowała dziennikarzy, że jej ojciec zemdlał w łazience w obecności funkcjonariusza.

W czwartek wieczorem rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że stan Romana G. jest dobry i przechodzi on rutynowe badania lekarskie.

W piątek przed południem rzecznik poznańskiej Prokuratury Regionalnej informowała, że trwa ustalanie czy stan zdrowia zatrzymanego pozwala na jego przesłuchanie. Ostatecznie prokuratura otrzymała opinię lekarską zezwalającą na przeprowadzenie czynności procesowych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#prokuratura #Polnord #Ryszard K. #Roman G.

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo