Dzieje się w ciepłownictwie... Nowa edycja ważnego programu, a wkrótce strategia dla branży

Pilotażowy program cieszył się dużym zainteresowaniem i właśnie ruszył nabór wniosków do drugiej edycji „Ciepłownictwa powiatowego”, czyli dofinansowania inwestycji usprawniających transformację systemów ciepłowniczych. Na ten cel zarezerwowano pół miliarda złotych. Z kolei w pierwszym kwartale przyszłego roku przedstawiona zostanie – jak zapowiedziało Ministerstwo Klimatu – strategia dla całego sektora.

Michał Kurtyka,
twitter.com/@KurtykaMichal

W 2019 r. uruchomiony został pilotażowy program przeznaczony dla ciepłowni powiatowych, który miał pomóc w zmodernizowaniu systemów ciepłowniczych. Temat jest bardzo poważny, bo – jak wynika z danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie – na 164 systemy w miastach do 50 tys. mieszkańców, tylko 10 spełnia kryteria efektywnych systemów ciepłowniczych. Dlatego zdecydowano się na kolejny i zarazem rozszerzony etap programu. Na początku października rozpoczął się nabór wniosków na nowych zasadach.

– Program „Ciepłownictwo powiatowe” w nowej odsłonie przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców, pozwoli na rozwijanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii, a w konsekwencji podniesie jakość życia mieszkańców

– tłumaczył minister klimatu Michał Kurtyka.

Z kolei na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreślono, że celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw ciepłowniczych na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych.

Wnioski można składać do 17 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków.  

Kim mogą być beneficjenci programu? Szczegółowo wyjaśnia NFOŚiGW:

1. Spółki kapitałowe, których przedmiotem działalności jest produkcja energii cieplnej na cele komunalno-bytowe, a udział w kapitale zakładowym spółki jednostki samorządu terytorialnego, w tym związku jednostek samorządu terytorialnego, jest większy niż 50 proc. Jednocześnie całkowita moc cieplna zamówiona systemu ciepłowniczego, w ramach którego prowadzona jest przedmiotowa działalność, wynosi nie więcej niż 50 MW mocy zamówionej.

2. Spółki kapitałowe, których przedmiotem działalności jest produkcja energii cieplnej na cele komunalno-bytowe, a udział w kapitale zakładowym spółki jednostki samorządu terytorialnego, w tym związku jednostek samorządu terytorialnego, jest większy niż 50 proc. Jednocześnie jednostka samorządu terytorialnego ujęta jest na imiennej liście 139 miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Dzięki programowi „Ciepłownictwo powiatowe” wsparcie może uzyskać wiele przedsięwzięć mających pomóc m.in. w ograniczeniu szkodliwych emisji do atmosfery lub zwiększeniu efektywności systemów ciepłowniczych.

„Na finansowanie mogą też liczyć inwestycje w nowe źródła ciepła i energii elektrycznej, w tym w szczególności te, w których do produkcji energii wykorzystuje się OZE, ciepło odpadowe, ciepło pochodzące z kogeneracji, paliwa niskoemisyjne gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór”

– czytamy na stronie gov.pl

To nie jedyna ważna informacja dla branży ciepłowniczej, jaka się pojawiła w ostatnich dniach. Ministerstwo Klimatu zapowiedziało przygotowanie strategii transformacji sektora ciepłowniczego w Polsce.

Na razie przez ekspertów polskich uczelni został przygotowany raport „Czyste ciepło”, będący wstępem do stworzenia kompleksowej strategii. Jej założenia powinniśmy poznać w pierwszym kwartale 2021 r.

 

Źródło: niezalezna.pl,

Grzegorz Broński
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo