"Młody Muzyk Roku 2020" jest ogólnopolskim, prestiżowym konkursem dla uczniów szkół muzycznych, w trakcie którego zostanie wybrany najlepszy młody wirtuoz.

Podczas emitowanych w TVP Kultura przesłuchań półfinałowych, 18 i 25 października zaprezentuje się 10 muzyków: Krzysztof Polnik (akordeon), Oskar Rzążewski (saksofon), Małgorzata Cegielska (flet), Grzegorz Marcinowski (kontrabas), Wojciech Giłka (puzon), Jan Pieniążek (marimba), Eryk Oliwa (klarnet), Hanna Pozorska (skrzypce), Eryk Parchański (fortepian), Kacper Puczko (saksofon).

Pięciu muzyków przejdzie do finału, który odbędzie się w nowej sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Pawła Kapuły.

W skład jury weszli: rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina akordeonista i bandeonista Klaudiusz Baran, saksofonistka, solistka i pedagog Alina Mleczko oraz pianistka i pedagog, członkini zespołów Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo Emilia Karolina Sitarz.

Półfinały konkursu "Młody Muzyk Roku 2020" będą transmitowane w TVP Kultura 18 października (cz. I) i 25 października (cz. II) o godz. 20.00.Finał konkursu odbędzie się 8 listopada o godz. 20:00, również będzie można go oglądać w TVP Kultura.

Konkurs "Młody Muzyk Roku" organizowany jest przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Muzyki i Tańca.