Większość senacka poróżniona! "Nic już nie będzie takie samo" - mówi nam Jan Filip Libicki

Głosowanie nad "piątką dla zwierząt" może być gwoździem do politycznej trumny koalicji, która tworzy senacką większość. Pretensje do senatorów Koalicji Obywatelskiej sformułował dziś senator Polskiego Stronnictwa Ludowego Jan Filip Libicki. - Od tej pory nic już nie będzie takie samo - nie szczędził słów w rozmowie z naszą reporterką.

Twitter/@PolskiSenat

- Od dzisiaj skończyła się pewna forma relacji między kołem Polskiego Stronnictwa Ludowego Koalicji Polskiej a pozostałymi ugrupowaniami, które tworzą większość w Senacie. Od tej pory nic już nie będzie takie samo. Relacje będziemy układać w inny sposób - powiedział Cyntii Harasim senator Jan Filip Libicki, nie kryjąc oburzenia podejściem partnerów koalicyjnych w Senacie.

- Przez rok byliśmy lojalnym członkiem. W pewnym momencie miałem wrażenie, że koledzy z Koalicji Obywatelskiej zaczęli nas traktować jak członków własnego klubu, co nam się nie bardzo podobało. Od teraz nie będziemy maszynkami do głosowania

- zadeklarował polityk.

W sprawie zmiany podejścia senatorów Koalicji Polskiej, nasza reporterka poprosiła o komentarz również marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

- Nigdy nikogo w Senacie nie traktujemy jako maszynki do głosowania

- zapewnił Grodzki.

Przekonywał, że „senatorowie odpowiadają przed konstytucją, narodem i własnym sumieniem”. - W tej ustawie również staraliśmy się najbardziej jak to możliwe pójść na rękę naszym koalicjantom z PSL-u. Musimy to przepracować - mówił dalej marszałek Senatu.


Senat przyjął w środę po południu z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Za jej przyjęciem opowiedziało się 76 senatorów: 39 z PiS, 34 z KO, 1 senator niezrzeszony i 2 z koła senatorów niezależnych. Przeciwko było 11 senatorów, z czego 7 z PiS, 1 z KO, 3 z PSL. Od głosu wstrzymało się 10 senatorów: 7 z KO, 2 z Lewicy i 1 z koła senatorów niezależnych. Teraz nowelizacja wróci do Sejmu.

Wprowadzono 36 poprawek do noweli ustawy o ochronie zwierząt. Wśród nich jest m.in. poprawka wykreślająca ograniczenia uboju rytualnego w przypadku drobiu oraz wydłużająca vacatio legis przepisów o zakazie hodowli zwierząt na futra - do 31 lipca 2023 r., a w przypadku uboju rytualnego - do końca 2025 r. Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ustawa o ochronie zwierząt #Senat #większość senacka #Jan Filip Libicki

Cyntia Harasim
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo