Wysokie wyroki dla "Złotego Świtu". Lider partii skazany na 13 lat więzienia

Sąd w Atenach skazał w środę szefa kontrowersyjnej partii Złoty Świt Nikosa Michaloliakosa i siedmiu innych członków władz partii na 13 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą. Kary wymierzono też 60 innym osobom związanym z ugrupowaniem. Oprócz Michaloliakosa i członków władz - w tym obecnego europosła Janisa Lagosa - wyroki od 5 do 7 lat więzienia otrzymało także 10 byłych posłów ugrupowania.

Sympatycy "Złotego Świtu" - zdjęcie archiwalne (2015)
DTRocks / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Sąd skazał również sympatyków i członków partii odpowiedzialnych za głośne zabójstwo lewicowego rapera Pawlosa Fyssasa, pakistańskiego imigranta Sahzata Luckmana oraz szeregu napaści na imigrantów oraz lewicowych działaczy i aktywistów.

Morderca Fyssasa Jorgos Rupakias dostał wyrok dożywocia, a jego wspólnicy od 6 do 8 lat więzienia. Pozostali sprawcy ataków otrzymali wyroki od 2 do 8 lat więzienia.

Środowy wyrok to ukoronowanie trwającego od pięciu lat procesu, łączącego cztery oddzielne sprawy przeciwko członkom partii odwołującej się do neonazistowskiej symboliki i korzeni. Sąd badał, czy przywódcy partii mieli udział w serii krwawych napaści, w tym morderstwie Fyssasa, oraz czy partia funkcjonowała jako organizacja przestępcza.

W ubiegłym tygodniu sąd uznał winę 68 oskarżonych. W środę nastąpiło ogłoszenie wymiaru kary. W większości przypadków sąd zastosował kary, o które wnioskowała prokuratura. Obrońcy polityków zapowiedzieli odwołanie się od wyroków.

Złoty Świt (gr. Chrisi Awgi) to skrajna partia, która po raz pierwszy weszła do greckiego parlamentu w 2012 r., a w swoim szczytowym okresie była w nim trzecią siłą. W wyborach w 2019 r. ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego i straciło wszystkie mandaty.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Złoty Świt #Nikos Michaloliakos #Ateny #Grecja #sąd #więzienie

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo