Brygady WOT postawione w stan gotowości!

W stan gotowości postawione zostały brygady Wojsk Obrony Terytorialnej stacjonujące na obszarach zagrożonych wystąpieniem podtopień. Decyzję w tej sprawie podjął minister obrony Mariusz Błaszczak. W gotowości są cztery brygady w południowo-wschodniej Polsce.

zdjęcie ilustracyjne,
media.terytorialsi.wp.mil.pl

W związku z ryzykiem wystąpienia lokalnych podtopień, zdecydowałem o podniesieniu stanu gotowości wybranych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorialsi przygotowują się do udzielania wsparcia mieszkańcom zagrożonych regionów.
- poinformował minister Błaszczak.

Rzecznik WOT płk Marek Pietrzak wyjaśnił, że chodzi o cztery brygady: lubelską, świętokrzyską, małopolską i śląską, które zostały postawione w stan gotowości we wtorek o godz. 16:00. 

Oznacza to dla żołnierzy tych brygad, że ich powołanie w trybie natychmiastowego stawiennictwa może nastąpić w czasie krótszym niż 24 godz.
- powiedział PAP płk Pietrzak.

Ponadto - jak dodał rzecznik WOT - w wymienionych brygadach, a także w brygadzie podkarpackiej i 6 Mazowieckiej (operująca na południowym Mazowszu) możliwa jest „aktywacja”, czasie do 12 godz., pododdziałów logistycznych, obsług pomp, agregatów prądotwórczych i masztów oświetleniowych.

Apelujemy do żołnierzy wspomnianych brygad, aby skorygowali swoje plany w związku z gotowością ich brygad, poinformowali swoich pracodawców o możliwości powołania, sprawdzili swoje środki łączności i wyposażenie.
- powiedział rzecznik WOT. 

Dodał, że z obowiązku stawiennictwa w trybie alarmowym będą zwolnieni ochotnicy WOT, którzy jednocześnie są druhami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ci, którzy będą sami dotknięci podtopieniami.

Płk Pietrzak wyjaśnił, że w województwach, w których postawiono w stan gotowości brygady WOT, w niektórych miejscach dopływów Wisły poziomy wód przekroczyły już stany ostrzegawcze. Zapytany, czy mogą być w najbliższym czasie powoływane kolejne brygady Obrony Terytorialnej odpowiedział: 

Tak, to zależy od rozwoju sytuacji.

 

 Źródło: niezależna.pl, PAP

#WOT #Wojska Obrony Terytorialnej

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo