Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób cierpiących na choroby przewlekłe oraz seniorów. Udział zgonów w różnych przedziałach wiekowych mówi jednoznacznie, że osoby powyżej 60. roku życia są najbardziej narażone na utratę życia i ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Potwierdzają to dane przedstawione podczas dzisiejszej konferencji szefa rządu, Mateusza Morawieckiego. Ponad połowa pacjentów powyżej 60 roku życia jest hospitalizowana z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Niemal 80 proc. pacjentów z COVID-19 korzystających z respiratorów to osoby powyżej 60 roku życia.

- Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, by ograniczyć zachorowalnosć wśród osób starszych - powiedział prezes Rady Ministrów.

Premier Morawiecki zaapelował do seniorów o samoizolację i pozostanie w domach.

Szef rząd potwierdził doniesienia portalu niezalezna.pl o przywróceniu godziny dla seniora w sklepach. Będą one obowiązywać od 15 października - w godz. od 10 do 12 -  w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach

Premier zaapelował również o pomoc osobom starszych w codziennych sprawunkach takich jak zakupy czy wyprowadzenie psa.

- Zdecydowaliśmy o przekazaniu 38 mln złotych na Domy Pomocy Społecznej. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia sanitarnego, wsparcia personelu, przekazaliśmy z rezerwy dodatkowe środki

- dodał Morawiecki.