Kielce i okolice w strefie czerwonej. Dodatkowe obostrzenia i apel władz o rozwagę

Od soboty Kielce i powiat kielecki znajdują się w czerwonej strefie w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19. Oznacza to, że mieszkańcy muszą przestrzegać dodatkowych obostrzeń. "Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności" – zaapelował do mieszkańców Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W Kielcach i powiecie gwałtownie rośnie liczba osób zakażonych SARS-CoV-2. Zgodnie z informacjami przekazanymi w sobotę przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach, w województwie świętokrzyskim odnotowano 218 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad sto dotyczy – Kielc i powiatu kieleckiego.

- Proszę Państwa o rozwagę. Pamiętajmy bezwzględnie o zakrywaniu ust i nosa, stosujmy się do ograniczeń, często myjmy i dezynfekujmy ręce, zachowujmy bezpieczną odległość od innych osób. Pomóżmy wspólnie ochronić tych, którzy w starciu z koronawirusem mogą okazać się najsłabsi, w tym przede wszystkim naszych seniorów

 – zaapelował do mieszkańców prezydent Kielc.

Wenta podkreślił konieczność rozważnego korzystania z komunikacji miejski i zwrócił uwagę na obowiązujące w niej dodatkowe limity pasażerów. "Ustąpmy w autobusach miejsca tym, którzy dojeżdżają do pracy, szpitali, przychodni czy szkół. Wybierajmy, jeśli tylko jest to możliwe, godziny podróży poza porannym i popołudniowym szczytem komunikacyjnym, kiedy w autobusach jest znacznie mniej pasażerów" – powiedział.

- Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Pamiętajmy o tym. Przestrzegajmy zasad sanitarnych - w ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo nas samych, naszych bliskich, ale także innych osób

 – zaznaczył.

O wprowadzeniu czerwonej strefy przypomniał mieszkańcom Kielc i powiatu alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Przypomniano, w nim o dodatkowych obostrzeniach.

Mimo szerokiej akcji informacyjnej przed południem na ulicach Kielcach można było zauważyć osoby, które nie nosiły maseczek. Tymczasem jak wynika z deklaracji świętokrzyskiej policji, funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na to czy mieszkańcy przestrzegają dodatkowych obostrzeń.

- Funkcjonariusze zwracają uwagę na wszystkie przestępstwa i wykroczenia, w tym także na te, dotyczące obostrzeń. Nie ma tutaj żadnej taryfy ulgowej. Na pewno będziemy do tego podchodzić restrykcyjnie

– powiedział Kamil Tokarski, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Objęcie Kielc i powiatu czerwoną strefą wprowadza szereg obostrzeń. Odwołane zostały imprezy kulturalne, zmniejszono limity pasażerów w komunikacji. Ponadto samorządy wprowadzają nowe zasady działania urzędów - przechodząc wyłącznie na zdalny kontakt z mieszkańcami. Tak od poniedziałku pracować będzie m.in. urząd miasta w Kielcach.

W sumie na terenie województwa świętokrzyskiego stwierdzono 3326 zachorowań na COVID-19, w tym 73 zgony oraz 1829 ozdrowień. Obecnie 155 osób jest hospitalizowanych, 5410 osób jest poddanych kwarantannie, 2257 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym.

Zgodnie z danymi urzędu wojewódzkiego w regionie dla pacjentów z Covid-19 przygotowano 308 miejsc w szpitalach, w tym 204 są już zajęte. Szpitale dysponują 28 respiratorami, z których sześć jest już obecnie wykorzystywanych

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Kielce #koronawirus

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo