XX Dzień Papieski - "Totus Tuus"

Obchody XX Dnia Papieskiego rozpoczęły się w sobotę galą nagród Totus Tuus na Zamku Królewskim w Warszawie. W niedzielę mszy św. w intencji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Świątyni Opatrzności Bożej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

pixabay.com/Jerycho1960

Obchody XX Dnia Papieskiego rozpoczęła na Zamku Królewskim w Warszawie gala nagród Totus Tuus organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Statuetki wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II, w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. W tym roku zostaną one przyznane w pięciu kategoriach: "Promocja godności człowieka", "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", "Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II" oraz Totus Tuus medialny im. biskupa Jana Chrapka. W tym roku zostanie przyznana także nagroda specjalna Totus Tuus.

Wśród nominowanych do tegorocznych Totusów znaleźli się m.in. siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Różniecki, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni, Paweł Grabowski, Jan Dawid Kuraciński, Kazimierz Gustaw Zemła, Grzegorz Górny, Krzysztof Witkowski, oraz Przewodnik Katolicki.

W czasie gali zostały również wręczone nagrody dla uczestników Konkursu im. Jana Pawła II na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską na temat roli mediów w promowaniu godności człowieka inspirowanym nauczaniem Kościoła.

Centralne uroczystości Dnia Papieskiego odbędą się 11 października w Warszawie i w Krakowie. Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 9.00 odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś w bazylice św. Krzyża bp Michał Janocha. Natomiast w Krakowie liturgii o godz. 9.30 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Białych Morzach będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Tradycyjnie o godz. 17.30 odbędzie się koncert galowy Dnia Papieskiego. W tym roku będzie zatytułowany "Totus Tuus - Królowej Anielskiej śpiewajmy" - jego osnową będą hymny i pieśni maryjne chrześcijańskiej tradycji wschodu i zachodu. Wystąpią m.in. Olga Szomańska, Katarzyna Moś, Sebastian Karpiel-Bułecka oraz artyści z Grecji, Armenii i Kuby. W związku z pandemią będzie on transmitowany za pośrednictwem TVP1.

W ramach obchodów dnia papieskiego 13 października w domu arcybiskupów warszawskich odbędzie się konferencja naukowa "Totus Tuus - postawa na dzisiaj", pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wśród zaproszonych gości będą: abp Bambergu ks. prof. Ludwig Schick, prof. Andrea Riccardi z Rzymu, ks. prof. dr. hab. Marek Chmielewski, oraz red. Grzegorz Górny s. Anna Pudełko.

Dzień Papieski jest obchodzony, co roku w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą konkursy, wystawy, przedstawienia teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe itp.

Podczas Dnia Papieskiego, co roku ma miejsce zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Z jej wsparcia korzysta rocznie 2 tys. osób z całej Polski. Stypendium, które można otrzymać już w VII klasie szkoły podstawowej wypłacane jest aż do zakończenia studiów.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo