Izraelczycy demonstrują przeciw... ograniczeniom demonstracji

W Izraelu w czwartek weszło w życie przedłużenie prawa ograniczającego uliczne demonstracje i modlitwy w pomieszczeniach podczas trwającej kwarantanny. Przeciwko ograniczeniom protestowali zarówno przeciwnicy premiera Benjamina Netanjahu, jak i żydzi ultraortodoksyjni.

@field_israel3

W przedstawionym ministrom uzasadnieniu przedłużenia ograniczeń podano, że liczba Izraelczyków chorych na Covid-19 wzrosła czterokrotnie od początku września - poinformowała telewizja Keszet 12.

Gabinet został również poinformowany, że liczba osób zajmujących się śledzeniem kontaktów zakażonych w Izraelu wynosi obecnie 1300, z których każda jest w stanie przeprowadzić średnio zaledwie dwa dochodzenia dziennie. We wtorek potwierdzono w całym kraju 4 682 zakażeń, a dzień później - 4 129.

Zasady ogłoszonej przez rząd „specjalnej sytuacji kryzysowej związanej z koronawirusem” do 13 października zabraniają Izraelczykom podróżowania ponad 1 km od miejsca zamieszkania w celu protestowania i wprowadzają limit 20 osób podczas demonstracji, pod warunkiem że zachowują one zasady dystansu społecznego.

Prawo ogranicza również modlitwy w synagogach i tradycyjne odwiedzanie się podczas trwającego tydzień święta Sukkot, które rozpoczęło się w piątek wieczorem.

Regulacja wprowadzona 30 września spotkała się z głośnym sprzeciwem krytyków, którzy twierdzą, że podważa ona demokratyczny charakter państwa i służy interesom politycznym Netanjahu, przeciwko któremu od niemal trzech miesięcy co tydzień protestują tysiące Izraelczyków.

Masowa frekwencja podczas protestów w całym kraju w sobotę czy w czwartek wieczorem pokazała jednak, że ograniczenia mogą jeszcze bardziej pobudzić sprzeciw wobec urzędującego premiera, oskarżonego przed sądem o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania.

Protest odbył się również we wtorek w Tel Awiwie i zakończył się wystawieniem przez policję dziesiątków mandatów za naruszenie zasad kwarantanny oraz zatrzymaniem 38 osób, które zostały zwolnione przez sąd w czwartek.

Również we wtorek ultraortodoksyjni mieszkańcy Modiin Illit starli się z policją, która próbowała egzekwować ograniczenia kwarantanny. Setki demonstrantów otoczyły policyjny pojazd i rzucały w niego kamieniami i innymi przedmiotami - poinformował Ynet.

Podobne protesty w tym tygodniu kilkakrotnie miały miejsce w ultraortodoksyjnej dzielnicy Mea Szearim w Jerozolima.

W zamieszkanym przez 9 mln osób Izraelu od początku pandemii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 283 tys. osób, z których ponad 1 846 zmarło. Jak pokazały badania opublikowane w zeszłym tygodniu, w społeczności ultraortodoksów wskaźnik zakażeń jest 2,5 razy wyższy niż średnia krajowa.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Izrael #ograniczenia #protesty #demonstracje #Benjamin Netanjahu #ortodoksyjni Żydzi

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo