10 lat więzienia dla księdza za zgwałcenie 17-latki

Na 10 lat więzienia Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał dziś 37-letniego księdza Michała L. oskarżonego o dwukrotne zgwałcenie 17-latki w 2011 roku. Wyrok jest prawomocny.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Sąd tym samym złagodził wyrok dla duchownego wymierzony przez sąd niższej instancji.

W marcu Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał Michała L. na 12 lat więzienia. Orzekł też, że kapłan ma zapłacić poszkodowanej nawiązkę w wysokości 100 tysięcy złotych. Sąd wydał również wobec duchownego zakaz zajmowania wszelkich stanowisk i wykonywania wszelkich zawodów, i działalności związanych z wychowywaniem, edukacją i leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi na zawsze. Od tego wyroku odwołał się obrońca Michała L.

Środowe uzasadnienie wyroku, podobnie jak cały proces, było niejawne.

Prokuratura zarzuciła mężczyźnie doprowadzenie pokrzywdzonej przemocą do obcowania płciowego, za co grozi kara od 2 do 12 lat więzienia.

Ksiądz został zatrzymany we wrześniu 2019 r. Zdaniem śledczych, do gwałtu doszło dwukrotnie w 2011 r. Pokrzywdzona miała wtedy 17 lat. Michał L. był wówczas wikariuszem w parafii Matki Bożej Bolesnej na gdańskich Stogach. Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane w 2018 r. zawiadomieniem osoby, której pokrzywdzona opowiedziała o zdarzeniach.

Dekretem biskupa Michał L. jest zawieszony w obowiązkach kapłana. Przebywa w areszcie.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wyrok #sąd #ksiądz

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo