Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska wygrała w Cardiff z Walią 1:0 i utrzymała się w najwyższej dywizji piłkarskiej Ligi Narodów • • •

Kolejna awaria tymczasowego kolektora do Czajki. Nieoczyszczone ścieki znów płyną do Wisły

Mimo starań, warszawski ratusz nie jest w stanie skutecznie przeciwdziałać katastrofie ekologicznej związanej z wypływem ścieków z uszkodzonego kolektora, który powinien je odprowadzać do oczyszczalni Czajka. Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel poinformował dziś, że nieoczyszczone ścieki znów leją się wprost do Wisły. Rzecznik MPWiK Marek Smółka przekazał, że nastąpiła przerwa w działaniu tymczasowego kolektora odprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

"Do Wisły są zrzucane nieoczyszczone ścieki" – poinformował rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Dodał, że nieczystości zostały skierowane bezpośrednio do rzeki po ulewach, które przeszły w poniedziałek nad Warszawą.

Natomiast rzecznik MPWiK Marek Smółka poinformował we wtorek na Twitterze jedynie o przerwie w funkcjonowaniu kolektora zastępczego.

"Deszcz nawalny (miejscami w ciągu 1h spadło 35 l/m2) i ogromna ilość śmieci w kanalizacji spowodowały przerwę w pracy tymczasowego układu przesyłowego. Zgodnie z procedurą zadziałał przelew burzowy. Jednocześnie pracujemy nad udrożnieniem zapchanych instalacji i ozonujemy ścieki" 

– napisał Smółka.

Nie potwierdził informacji Wód Polskich, że ścieki są zrzucane do Wisły.

Pod koniec września doszło do awarii jednej z pomp tłoczącej nieczystości do tymczasowego kolektora przesyłowego ułożonego ma moście pontonowym przez Wisłę. Ścieki były transportowane jedną nitką bypassa. Według informacji zamieszczonej na Twitterze przez prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę tylko jednego dnia, w którym druga nitka kolektora była wyłączona, MPWiK zrzuciło do rzeki 310 000 m sześc. nieoczyszczonych ścieków.

Daca poinformował ponadto, że "Od 1.07 godz. 5 w MPWiK działa układ pomp zapasowych i ścieki się nie leją do Wisły. Głównej pompy nie udało się naprawić i działają 2 mniejsze". Przestrzegł, że "dlatego jak tylko trochę popada, bedziemy mieli zrzuty ścieków komunalnych do rzeki. System pomp ma działać do czerwca".

Do awarii układu przesyłającego nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do "Czajki" doszło 29 sierpnia rano. Do dnia 25 września, kiedy uruchomiono tymczasowy rurociąg, do Wisły wpłynęło 5 079 022 m sześc. nieoczyszczonych ścieków.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Czajka #ścieki #awaria #Wody Polskie #MPWiK

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo