Do 49 wzrosła tym samym łączna liczba potwierdzonych przypadków ASF w Niemczech, przy czym pierwszy z nich został wykryty 10 września. Wszystkie przypadki dotyczyły do tej pory padłych dzików, żaden z nich nie dotyczył zwierząt hodowlanych - przekazał resort.

Najnowsze przypadki znaleziono na tym samym obszarze co pierwsze. Niemiecki Instytut Weterynaryjny im. Friedricha Loefflera (FLI) potwierdził, że zwierzęta te chorowały na ASF - podało ministerstwo.

Władze kontynuują intensywne poszukiwania martwego dzika w Brandenburgii, aby ocenić, w jakim stopniu choroba ta się rozprzestrzeniła.

Ministerstwo ostrzegało wcześniej, że należy spodziewać się większej liczby przypadków ASF u dzików, ponieważ choroba ta jest bardzo zaraźliwa. ASF jest nieszkodliwy dla ludzi, ale prawie zawsze śmiertelny dla świń.

Władze Chin i kilku innych nabywców wieprzowiny zakazały importu niemieckiej wieprzowiny we wrześniu po potwierdzeniu pierwszego przypadku, co spowodowało gwałtowny wzrost cen chińskiej wieprzowiny - wskazuje Reuters.