Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w środę nowy skład Rady Ministrów; w wyniku rekonstrukcji liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14. Część resortów zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.

Według informacji zostaną dziś powołani przez prezydenta nowi ministrowie, a także ministrowie, których resorty zmieniły nazwę i zakres kompetencji.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odbierze nominację na stanowisko wicepremiera. Oprócz niego w nowym rządzie Morawieckiego będzie trzech wicepremierów. Na dotychczasowym stanowisku pozostaje Jacek Sasin, który będzie kontynuował pracę jako wicepremier i minister aktywów państwowych.

Nominacje odbierze natomiast Piotr Gliński, który zostanie powołany przez prezydenta na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów, a także szefa nowego resortu: Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jarosław Gowin odbierze nominację na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

Prezydent powoła też Przemysława Czarnka na stanowisko szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki, Tadeusza Kościńskiego na szefa Ministerstwa Finansów i Funduszy oraz Michała Kurtykę, który obejmie funkcję ministra klimatu i środowiska.

W poniedziałek nominacje z rąk prezydenta odbiorą także: Marlena Maląg na szefa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Grzegorz Puda na szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nominację na Ministra-Członka Rady ministrów odbiorą też Michał Cieślak (Porozumienie) oraz Michał Wójcik (Solidarna Polska).

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że jest nowy schemat działów administracji rządowej podlegających poszczególnym ministrom. Powstają dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski, które będą podlegać odpowiednio ministrowi kultury i ministrowi infrastruktury.