"Polsko, co dziś robisz ze swoim chrztem?". Abp Jędraszewski o rosnącej agresji wobec świętości

- Czy gdyby dziś Jan Paweł II żył, to czy nie zadałby Polakom pytania: „Polsko, od 1054 lat chrześcijański kraju, co dzisiaj robisz ze swoim chrztem?” - zastanawiał się dziś abp Marek Jędraszewski, przewodniczący mszy św. w kościele w Pabianicach. - Wydarzenia ostatnich lat, coraz większa agresja kierowana przeciwko świętościom muszą nas skłaniać do postawienia sobie tego pytania: co się dzieje? - dodał.

Abp Marek Jędraszewski
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w niedzielę wieczorem przewodniczył Mszy św. w kościele św. Mateusza w Pabianicach, który jest jedną z 15 świątyń stacyjnych, gdzie 4 października celebrowano uroczyste Eucharystie inaugurujące rok jubileuszowy z okazji 100-lecia powstania Diecezji Łódzkiej.

Metropolita zaznaczył, że szczególna bliskość człowieka z Bogiem wyrażona jest w czterech pojęciach: zanurzenie, złączenie w jedno, wszczepienie, trwanie. Św. Paweł w Liście do Rzymian pisał, że przez chrzest zostaliśmy zanurzeni w śmierci Chrystusa, złączeni z Nim w jedno i wierzymy, że podobnie jak On zmartwychwstaniemy. W wielkiej mowie pożegnalnej Jezus z kolei, porównując siebie do winnego krzewu, a swoich uczniów – do latorośli, mówi o konieczności wszczepienia i trwania wierzących w Chrystusie.

Te cztery słowa mówiące o szczególnej bliskości uczniów z Chrystusem: zanurzenie, złączenie w jedno, wszczepienie, trwanie sprowadzają się do jednego – miłość. Miłość, którą człowiek pragnie odpowiedzieć na nieskończoną miłosierną miłość Ojca objawioną najbardziej doskonale i aż do końca przez Jego Jednorodzonego Syna Jezusa Chrystusa. Miłość, która przyjmuje kształt wierności, trwania, która jest wszczepieniem, zanurzeniem, która tworzy jedność – mówił arcybiskup podkreślając, że wielkie zobowiązanie spoczywa na uczniach Jezusa.

Metropolita krakowski odwołał się do pytania, które papież Jan Paweł II w 1985 r. postawił w czasie pielgrzymki do Francji: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”.

Arcybiskup zauważył, że od rewolucji francuskiej nad Sekwaną promuje się postawy życia i myślenia zgodnie z formułą etsi Deus non daretur – „jakby Boga nie było”, a od 1905 r. obowiązuje zasada laickości państwa, która „nie jest przejawem autonomii i życzliwej gotowości do współpracy, ale obcości, niekiedy wręcz wrogości”.

– Dzisiaj, po 35 latach od tego dramatycznego pytania Jana Pawła II, we Francji coraz więcej kościołów jest niszczonych i bezczeszczonych, płoną katedry

– mówił abp Marek Jędraszewski i zastanawiał się, czy gdyby dziś Jan Paweł II żył, to czy nie zadałby podobnego pytania Polakom: „Polsko, od 1054 lat chrześcijański kraju, co dzisiaj robisz ze swoim chrztem?”.

Wydarzenia ostatnich lat, coraz większa agresja kierowana przeciwko świętościom muszą nas skłaniać do postawienia sobie tego pytania: co się dzieje? Gdzie jest to zanurzenie w Chrystusa, gdzie jest to trwanie, złączenie w jedno z Chrystusem, gdzie wszczepienie tak daleko idące, że żyje się słowem Ewangelii i czerpie się siły z Eucharystii?

– mówił metropolita krakowski.

 

 Źródło: diecezja.pl, niezalezna.pl

 

#abp Marek Jędraszewski #profanacja

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo