Sopot w czerwonej strefie

W sobotę miasto Sopot znalazło się w tzw. czerwonej strefie. Sopocka straż miejska i policja zapowiedziały, że w weekend będą kontrolować, czy osoby poruszające się po kurorcie przestrzegają obostrzeń związanych z pandemią.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/kaarton/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Sopot znalazł się w czerwonej strefie powiatów w efekcie – stosunkowo dużego, jak na to prawie 36-tysięczne miasto - wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Od soboty w kurorcie obowiązują liczne obostrzenia, w tym nakaz noszenia maseczek także w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu.

Konieczne maseczki

Dziś rano na Pomorzu było pochmurno. Na głównych ulicach kurortu można było spotkać niewielu przechodniów. Zdecydowana większość z nich – zgodnie z zaleceniami – miała na twarzach maseczki. Nieliczni, którzy ich nie mieli, wyjaśniali, że wyszli „tylko na chwilę z psem” lub nie mieli świadomości, że obostrzenia weszły już w życie.

O konieczności noszenia maseczek także na wolnym powietrzu, będzie w weekend przypominać sopocianom lokalna straż miejska. „Strażnicy, za pośrednictwem systemu nagłaśniającego, informować będą o konieczności zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Będą również sprawdzać, jak ten obowiązek jest przestrzegany” – zapowiedziały w piątek władze Sopotu. Podobne działania zapowiedział też sopocka policja.

W piątek władze Sopotu podały też, że od soboty informacje o czerwonej strefie obowiązującej w mieście pojawią się na miejskich witaczach oraz tablicy led Ergo Areny – hali sportowo-widowiskowej stojącej na wjeździe do Sopotu od strony Gdańska.

„Wysłane będzie również pismo do proboszczów sopockich parafii, aby zwrócili uwagę wiernym na obowiązujące obostrzenia”

– informował w piątek sopocki magistrat.

W związku z wprowadzeniem w kurorcie czerwonej strefy Państwowa Galeria Sztuki i Muzeum Sopotu zostały zamknięte dla zwiedzających. Odwołano wszystkie wydarzenia w Sopotece (miejskiej bibliotece) i wyznaczono specjalne oddzielne stanowiska do zwrotu książek oraz odbioru wcześniej zarezerwowanych pozycji. W pozostałych miejskich bibliotekach zwroty i odbiory książek będą się odbywały w wyznaczonych dniach.

„Wszystkie wydarzenia Art Inkubatora odbędą się online. Nie ma możliwości zwiedzania obiektu”

– poinformował też magistrat. Także Dworek Sierakowskich działać będzie online. „Najbliższe Czwartkowe Wieczory Muzyczne nie odbędą się z udziałem publiczności, natomiast przygotowane zostaną koncerty w wersji online” – zapowiedziało miasto.

Sopocki rynek otwarty, ale z obostrzeniami

Sopocki rynek (miejskie targowisko) jest otwarte, ale może się na nim znajdować maksymalnie 150 osób, nie więcej niż cztery osoby na jedno czynne stoisko/stragan. Kupujący i sprzedawcy muszą używać rękawiczek jednorazowych i maseczek ochronnych. Na targowisko można wejść jedynie przez bramę od ul. Polnej, a wyjść - przez bramę od ul. Klenczona. „Wejście możliwe jest jedynie za zgodą pracownika obsługi, po zdezynfekowaniu rąk” – poinformował magistrat.

Na liniach autobusowych poruszających się w granicach kurortu liczba pasażerów może wynosić maksymalnie 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Władze miasta zachęcają mieszkańców do korzystania z tzw. BlueAlertu – lokalnego systemu komunikacji, dzięki któremu można otrzymywać na telefon lub pocztę mailową ważne informacje. System ten uruchomiono w marcu i dotąd zarejestrowało się nim 1,4 tysiąca osób. „Apelujemy o dalsze rejestrowanie się i rozpowszechnianie informacji o systemie” – zachęcali w piątek przedstawiciele samorządu.

Swój akces do systemu można zgłosić przez stronę www.sopot.pl. Po wejściu na nią należy kliknąć w baner BlueAlert, zarejestrować się i zwrotnym SMS-em lub mailem potwierdzić chęć otrzymywania najświeższych wiadomości ważnych dla mieszkańców.

W ostatnich tygodniach w Pomorskiem notuje się stosunkowo duży wzrost liczy zakażonych SARS-CoV-2. Tylko w piątek w regionie Sanepid zanotował 228 nowych przypadków. Najwięcej, bo 53 z nich dotyczyło Gdańska, na kolejnym miejscu - 25 przypadkami – znalazła się Gdynia.

W związku ze wzrostem liczby zakażeń już kilka dni temu w czerwonej strefie znalazł się powiat kartuski. Od soboty do żółtej strefy trafiły miasta Gdańsk i Gdynia. W strefie tej są też powiaty bytowski, kościerski, nowodworski, gdański, pucki, słupski i wejherowski.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sopot #czerwona strefa

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo