Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Umowa o wolnym handlu USA z Tajwanem? Apel senaotorów

Połowa ze 100 członków Senatu USA zaapelowała w czwartek o rozpoczęcie oficjalnych negocjacji na temat kompleksowej umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Tajwanem. W piątek apel zyskał poparcie prezydent Tajwanu Cai Ing-wen i tajwańskiego MSZ. Jest też szeroko komentowany w tajwańskich mediach.

pixabay

Senatorowie Jim Inhofe i Bob Menendez z senackiej Grupy ds. Tajwanu, wraz z 48 innymi senatorami z obu partii, wystosowali list, w którym wzywają do rozpoczęcia negocjacji w sprawie zawarcia umowy handlowej pomiędzy USA i Tajwanem. List został wręczony przedstawicielowi do spraw handlu USA Robertowi Lighthizerowi.

Biuro Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych jest agencją rządową, która odpowiada za opracowywanie i koordynowanie polityki handlowej oraz rekomendowanie konkretnych rozwiązań prezydentowi USA. Do obowiązków agencji należy m.in. negocjowanie umów handlowych.

W liście senatorowie podkreślili, że są „przekonani, że umowa handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem będzie sprzyjać bezpieczeństwu i wzrostowi gospodarczemu USA, Tajwanu, a także całego regionu Indo-Pacyfiku.”

Senatorowie zaznaczyli również, że umowa handlowa będzie znacząca dla dywersyfikacji łańcuchów dostaw, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

- Ma to kluczowe znaczenie dla dywersyfikacji naszych łańcuchów dostaw, a także zmniejszenia naszej zależności od krajów takich jak Chiny, które starają się wykorzystać ją na swojej drodze do regionalnej i globalnej dominacji

 - oznajmili.

Tajwan jest 11. światowym partnerem handlowym USA; w 2018 roku wartość wymiany handlowej między tymi krajami osiągnęła 76 mld dolarów.

Prezydent Tajwanu na swoim Twiterze napisała, że jest wdzięczna wszystkim przyjaciołom w Senacie, którzy wspierają relacje pomiędzy oboma krajami.

- „Będąc wieloletnimi partnerami w sferach gospodarki i bezpieczeństwa, jesteśmy pewni, że silniejsze więzi gospodarcze będą korzystne dla obu stron”

- oświadczyła Cai Ing-wen.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu w wydanym w piątek oświadczeniu również podziękowało za wspieranie negocjacji pomiędzy stronami.

- „Będziemy nadal współpracować z odpowiednimi ministerstwami i stowarzyszeniami w celu dalszego pogłębienia wymiany gospodarczej i handlowej oraz wszechstronnego i przyjaznego partnerstwa pomiędzy Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi”

- zapowiedziało w oświadczeniu ministerstwo.

Apel ten jest kolejnym już krokiem w kierunku rozpoczęcia negocjacji handlowych pomiędzy stronami. W sierpniu tego roku Tajwan doszedł do porozumienia z USA i wyraził zgodę na złagodzenie ograniczeń w imporcie amerykańskiej wieprzowiny i wołowiny. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2021.

Zniesienie ograniczeń spotkało się z ostrym protestem Kuomintangu - partii opozycyjnej. Opozycja domaga się referendum w sprawie sprowadzania wieprzowiny na tajwański rynek. Wieprzowina ta zawiera w sobie zakazany na Tajwanie lek - Rektopaminę. Zdaniem Kuomintangu, 70 proc. obywateli Tajwanu sprzeciwia się sprowadzaniu mięsa z tą substancją.

List zbiega się z wydanym w środę raportem Zespołu Roboczego Izby Reprezentantów USA ds. Chin, w którym zaapelowano o zacieśnienie współpracy z Tajwanem. W raporcie tym wskazano, że USA powinny również podjąć działania, by rozwiązać pewne problemy, ciążące na amerykańsko-tajwańskiej wymianie handlowej. Według raportu, rozwiązanie tych problemów miałoby być punktem startowym dla rozmów o ramowej umowie handlowej.

Tajwańska Agencja Informacyjna (CNA) wskazuje, że chociaż nie wyjaśniono dokładnie, o jakie problemy może chodzić, to bariery na handel mięsem są głównym punktem spornym pomiędzy stronami.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#USA #Tajwan #Chiny #Senat #Stany Zjednoczone

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo