Francja oskarża Turcje o konflikt w Górskim Karabachu

Francuskie media obarczają Turcję winą za wznowienie konfliktu zbrojnego w Górskim Karabachu. W trwających od kilku dni starciach między Ormianami i Azerami eksperci i komentatorzy dopatrują się próby tureckiej ekspansji.

flickr

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w czwartek, że posiada "informacje, które wskazują w sposób niewątpliwy", że syryjscy bojownicy z ugrupowań dżihadystycznych przybyli do Górskiego Karabachu poprzez miasto Gaziantep w Turcji.

- To nowy i bardzo poważny fakt, który zmienia sytuację

- powiedział Macron.

Inne media francuskie, powołując się na źródła ormiańskie, szacują, że tysiące islamistycznych najemników zostało przysłanych w region walk przez Turcję. Informują również o tureckich samolotach i dronach "bombardujących ormiańską ludność cywilną".

Gazety zwracają uwagę na geopolityczne znaczenie zaognionego od 27 września wieloletniego konfliktu. "Le Monde" zwraca uwagę, że najnowsze zajścia "powodują obawy przed destabilizacją w regionie Kaukazu Południowego, przez który przechodzą rurociągi o zasadniczym znaczeniu dla światowych rynków ropy naftowej i gazu".

W obecnych starciach w Górskim Karabachu eksperci i komentatorzy dopatrują się próby tureckiej ekspansji. Ankara, która współzawodniczy z Rosją w Syrii i Libii, próbuje zastąpić Moskwę jako najbardziej wpływową siłę w regionie Kaukazu – komentuje dziennik "Le Figaro".

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Górski Karabach #Turcja #Armenia #Azerbejdżan

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo