Władze samorządu województwa dolnośląskiego i Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca posumowały dotychczasowy nabór wniosków w konkursach na pomoc dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w wyniku pandemii koronawirusa.

Za dystrybucję środków unijnych w tych konkursach odpowiada Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca. Jak podano, do tej pory pozytywnie rozpatrzono wnioski o pomoc złożone przez ponad 2 tys. dolnośląskich firm. Trafi do nich łącznie ponad 80 mln zł ze środków unijnych.

Dużą cześć z tej kwoty otrzymają firmy z branży turystycznej i przedsiębiorcy powiązani z tą branżą. „Turystyka to jeden z sektorów gospodarki, który najdotkliwiej odczuł kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. To jednocześnie branża o ogromnym znaczeniu dla Dolnego Śląska” - powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Marszałek poinformował, że w ramach pierwszego konkursu wsparcie trafiło do 1,3 tys. firm z regionu. Było to łącznie ponad 53 mln zł. W drugim konkursie ogłoszonym przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą pozytywnie rozpatrzono 750 wniosków o pomoc finansową.

Paweł Wybierała, członek zarządu województwa dolnośląskiego, podkreślił, że w okresie ścisłej kwarantanny przychody w branży turystycznej zmalały o 80-90 procent. „W zależności od ilości zatrudnianych osób przedsiębiorcy mogli liczyć na wsparcie w wysokości od kilkudziesięciu do nawet stu tysięcy złotych. Zdajemy sobie sprawę, że te pieniądze nie rozwiążą wszystkich problemów, ale dla wielu podmiotów ta pomoc stała się niezbędna, aby móc przetrwać na rynku” – powiedział Wybierała.