Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze • • •

"Powstanie Solidarności miało wielkie znaczenie nie tylko dla Polski, ale też dla Europy i świata"

Dziś w Muzeum Mazowieckim w płocku otwarta została wystawa fotografii i dokumentów z 40-letniej historii tamtejszego regionu Solidarności. - Powstanie Solidarności miało wielkie znaczenie nie tylko dla Polski, ale też dla Europy i świata – powiedział przewodniczący związku Piotr Duda.

Zdjęcie ilustracyjne
Fotomag/Gazeta Polska

- To 40-lecie związku świętowane jest na całym świecie. Symbole związku rozpoznawalne są na całym świecie. To bardzo ważne, bo daliśmy Europie wolność i to zostało przeniesione na cały świat

 – podkreślał Duda.

W płockim Muzeum Mazowieckim otworzył on wystawę fotografii i dokumentów z 40-letniej historii tamtejszego regionu Solidarności. "W każdym miejscu rodziła się Solidarność, nie tylko w Szczecinie, Gdańsku czy Jastrzębiu. To dla ludzi w Płocku i w każdym innym miejscu w Polsce miało wielką wartość" – oświadczył.

Duda zaznaczył też, że wystawa prezentująca 40-letnią historię Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność" to "hołd złożony tym, którzy walczyli o wolność naszej ukochanej ojczyzny".

- Dzięki tej wystawie przeniesiemy się w czasie do 1980 r. i przejdziemy całą drogę płockiej Solidarności przez to czterdziestolecie

 – mówił szef tego związku. Zapewnił, że Solidarność pamięta o swych bezimiennych bohaterach, którzy tworzyli jej historię.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Jacek Pawłowicz ocenił, że ekspozycja poświęcona dziejom płockiej Solidarności jest wyjątkowa, ponieważ pozwala przenieść się do innego świata, gdzie w szarej, brutalnej rzeczywistości PRL "rodził się najpiękniejszy kwiat, jaki zakwitł w Europie okupowanej przez Rosję sowiecką, rodziła się Solidarność, absolutny fenomen w skali świata”.

- Nie było czegoś takiego w żadnym z państw bloku wschodniego

 – powiedział o narodzinach Solidarności Pawłowicz, w okresie PRL działacz opozycji w Płocku. Powstanie i działalność Solidarności porównał do fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego z okresu II wojny światowej i Armii Krajowej.

Przewodniczący Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność" Andrzej Burnat podkreślił, że ekspozycja otwarta w czwartek w tamtejszym Muzeum Mazowieckim powstała dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy związku. Dziękując za przygotowanie rocznicowej ekspozycji, podkreślił: "To nasza wystawa. Każde na niej zdjęcie to jakieś wspomnienie". Przed otwarciem wystawy minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich zmarłych członków Solidarności od chwili jej powstania.

W ramach obchodów 40-lecia Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność" dziś po południu obradować tam będzie prezydium komisji krajowej tego związku. Na piątek zaplanowano z kolei uroczystą galę, na której członkowie Solidarności uhonorowani zostaną odznaczeniami państwowymi i samorządowymi - uroczystość z udziałem przewodniczącego związku Piotra Dudy odbędzie się w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Solidarność #Piotr Duda

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo