Gen polski i zdrada

  

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w rocznicę śmierci Kornela Morawieckiego odsłonięto poświęconą mu tablicę. Były także prezentacja wystawy oraz pokaz filmu autorstwa Jacka Jaśkiewicza. Znalazła się w nim wstrząsająca scena rozmowy Kornela Morawieckiego i Lecha Wałęsy, który był już wówczas prezydentem Polski.

Przywódca Solidarności Walczącej przy pełnej sali punktuje prezydenturę Wałęsy i mówi o porozumieniu części postsolidarnościowych elit z komunistami. Wałęsa w asyście swoich ministrów Andrzeja Drzycimskiego i Mieczysława Wachowskiego w charakterystycznym knajackim stylu kpi z Kornela Morawieckiego i rzuca do niego przy aplauzie widowni: „Uciekłeś pan jak szczur z Polski”. Morawiecki odpowiada, że został do wyjazdu zmuszony przez komunistyczną bezpiekę (potwierdzają to materiały Instytutu Pamięci Narodowej), co Wałęsa przyjmuje z rechotem, podobnie jak jego ministrowie. Z tej sceny przebija ogromny smutek – dramatyczne wystąpienie Morawieckiego walczącego o zwykłych ludzi i knajackie drwiny Wałęsy. Scena pokazuje starcie dwóch symboli: zdrady i przywiązania do Polski. Historia pokazała, że to Kornel Morawiecki miał rację.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts