Centralne uroczystości Dnia Papieskiego odbędą się 11 października w Warszawie i w Krakowie. Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 9.00 odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś w bazylice św. Krzyża bp Michał Janocha. Natomiast w Krakowie, liturgii o godz. 9.30 w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Tradycyjnie o godz. 17.30 odbędzie się koncert galowy Dnia Papieskiego. W tym roku będzie zatytułowany "Totus Tuus - Królowej Anielskiej śpiewajmy" - jego osnową będą hymny i pieśni maryjne chrześcijańskiej tradycji wschodu i zachodu. Wystąpią m.in. Olga Szomańska, Katarzyna Moś, Sebastian Karpiela-Bułecka oraz artyści z Grecji, Armenii i Kuby. W związku z pandemią będzie on transmitowany za pośrednictwem TVP1.

Metropolia warszawski kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że Dzień Papieski ma służyć przede wszystkim promowaniu nauki i dziedzictwa Jana Pawła II.

- Piętnaście lat papieża nie ma już z nami na ziemi. W tym czasie został on beatyfikowany i kanonizowany - to wskazuje na wyjątkowość tego pontyfikatu, a nie to, że był prawie 26 lat papieżem

 - powiedział kard. Nycz.

Nawiązując do tegorocznego hasła "Totus Tuus" kard. Nycz powiedział, że słowa te zawierają syntezę dwudziestu pięciu lat pontyfikatu papieża i dwudziestu lat istnienia Fundacji "Dzieła Nowego Tysiąclecia". Zwrócił uwagę, że celem działania fundacji było nie tylko propagowanie, przybliżanie osoby i nauczania papieża Jana Pawła II, ale "to miał być także żywy pomnik składający się z tysięcy ludzi uformowanych z pomocą fundacji".

Przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk powiedział, że w ciągu 20 lat działania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na stypendia edukacyjne przekazano 200 mln zł.

- Są to przeważnie fundusze od darczyńców, którzy raz do roku nas wspierają w czasie zbiórki ogólnopolskie, ale także od ok. 10 tys. osób, które robią to systematycznie przez cały rok - powiedział ks. Kowalczyk. Przyznał, że zdarzają się także wpłaty większych kwot.

- Niekiedy otrzymujemy także odpisy spadkowe, testamentalne - dodał.

Poinformował, że w ubiegłorocznej zbiórce kościelnej zebrano ponad 8 mln zł, a w zbiórce publicznej 800 tys. zł. Fundusze zostały przekazane na stypendia dla 2 tys. młodych osób.

- Ubiegły rok należał do rekordowych - ocenił ks. Kowalczyk.

Zwracając uwagę, że wciąż trwa pandemia i nie wszyscy powrócili do Kościołów i parafii, kard. Nycz zaapelował o hojność w czasie zbiórki do puszek podczas Dnia Papieskiego.

- Jeżeli chcemy nadal być żywym pomnikiem i pomagać 2 tys. młodych ludzi, to musimy zdobyć na to środki od ludzi, którzy budują ten pomnik

 - powiedział metropolita warszawski.

Nieodłącznym elementem Dnia Papieskiego jest wręczenie nagród "Totus Tuus" za rok 2020, które odbędzie się 10 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Tegoroczne Totusy zostaną przyznane w pięciu kategoriach: "Promocja godności człowieka", "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", "Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II" oraz Totus Tuus medialny im. biskupa Jana Chrapka. W tym roku zostanie przyznana także nagroda specjalna Totus Tuus.

Wśród nominowanych do tegorocznych Totusów znaleźli się m.in. siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Różniecki, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni, Paweł Grabowski, Jan Dawid Kuraciński, Kazimierz Gustaw Zemła, Grzegorz Górny, Krzysztof Witkowski oraz redakcja Przewodnika Katolickiego.

W ramach obchodów dnia papieskiego 13 października w domu arcybiskupów warszawskich odbędzie się konferencję naukową "Totus Tuus - postawa na dzisiaj", pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wśród zaproszonych gości będą: abp Bambergu ks. prof. Ludwig Schick, prof. Andrea Riccardi z Rzymu, ks. prof. dr. hab. Marek Chmielewski, oraz red. Grzegorz Górny s. Anna Pudełko.

Dzień Papieski jest obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą konkursy, wystawy, przedstawienia teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe itp.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.