Pamięci prof. Andrzeja Pityńskiego

  

Zmarł znakomity rzeźbiarz prof. Andrzej Pityński.

Kilka jego prac nie tylko zapisało się w historii polskiej rzeźby jako takiej, ale przede wszystkim w sercach Polaków – są to bowiem dzieła sztuki wpisujące się w naszą martyrologię, w nasz los zbiorowy, w naszą historię waleczności, oporu wobec zła. Sławny pomnik katyński w New Jersey, ten, o który niedawno toczyły się spory – ów żołnierz polski z bagnetem wbitym w plecy. Ten bagnet jest jak ostrze bandyckiego noża, który łotr cichcem, w zaułku ulicznym, wbija znienacka w ciało bohatera. Takie było „dzieło” Sowietów. Teraz, ledwo po raz kolejny przypomnieliśmy sobie i światu o agresji sowieckiej w jej 81. rocznicę, przyszła wiadomość o śmierci twórcy katyńskiego pomnika. Na jego twórczość bez wątpienia wpłynął los całej rodziny. Rodzice byli żołnierzami podziemia antykomunistycznego i walczyli z pachołkami Sowietów (Aleksander Pityński ps. Kula i Stefania Pityńska ps. Perełka). Po wojnie razem wspierali Żołnierzy Niezłomnych w dalszej walce. Ponieważ ubecja poszukiwała jego wuja, Żołnierza Wyklętego, Michała Krupy ps. Pułkownik, któremu rodzina pomagała w ukrywaniu się i dostarczała zaopatrzenie, Pityńscy byli często prześladowani – przesłuchiwani, kontrolowani, a ich dom nieraz poddano rewizji. Andrzej Pityński wyjechał do Ameryki i w 1987 roku otrzymał obywatelstwo USA. Poza znakomitym pomnikiem katyńskim stworzył m.in. pomnik klęczącego husarza „Mściciela” w Doylestown, w „polskiej Częstochowie”. Wpisał się on trwale do naszego zasobu duchowego zbioru arcypolskich pomników na świecie. Mniej znany, a przecież świetny, jest pomnik partyzantów w Bostonie – hołd dla podziemia antykomunistycznego. Dzięki prof. Pityńskiemu i Polonii mamy w Warszawie pomnik oddający cześć bohaterom roku 1920. To monument „Czynu zbrojnego Polonii Amerykańskiej”, na którym w znakomitych pozach upamiętnieni są żołnierze Błękitnej Armii gen. Hallera. Niech światłość wiekuista świeci nad duszą prof. Pityńskiego. Odszedł Wielki Polski Patriota.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts