Czy Tusk powinien być przesłuchany w sprawie Nowaka? Suski: Jak najbardziej!

Zdaniem posła Marka Suskiego, Donald Tusk powinien być przesłuchany w sprawie Sławomira Nowaka. Zdaniem parlamentarzysty PiS, nie jest możliwe, żeby Nowak podejmował decyzje, za które przyjmował korzyści majątkowe, bez wiedzy Donalda Tuska. "Takie decyzje nie leżały w jego kompetencjach" - zaznaczył Suski w rozmowie z red. Michałem Rachoniem w programie TVP Info "Jedziemy".

Donald Tusk i roześmiany Sławomir Nowak
Patryk Lubon / Gazeta Polska

Według prokuratury Dariusz K. za posadę w PKN Orlen miał zapłacić byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi w sumie prawie 200 tysięcy złotych. Łapówki – według śledczych – wręczał regularnie w latach 2012-2016 za pośrednictwem osoby trzeciej, także zatrzymanej przez CBA. Miały one być zapłatą za "załatwienie" stanowiska w Orlenie. Pytany o tę sytuację poseł Marek Suski. który pełnił w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego stanowisko sekretarza stanu, podobnie jak Sławomir Nowak w rządzie Donalda Tuska, zaznaczył, że "nie jest możliwe, żeby Nowak mógł samodzielnie podejmować takie decyzje" bez wiedzy Tuska. Przypomniał też, że nie leży to w kompetencjach sekretarza stanu, ani ministra transportu.

Na pytanie Michała Rachonia, czy oznacza to, że Tusk powinien zostać przesłuchany w tej sprawie, Suski odparł, że "jak najbardziej".

Z całą pewnością śledczy mieliby sporo pytań do zadania. Chociażby na temat tych mechanizmów,  w jaki sposób zatrudniano. Są to spółki strategiczne, w jaki sposób premier zatrudniał w nich?

- pytał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Ten cały mechanizm moim zdaniem w dużym stopniu był albo całkowitym przypadkiem, albo całkowicie zaplanowany. Platforma kiedy przejęła władzę, zaczęła od zmiany kodeksu spółek handlowych

- przypomniał Suski.

Przypomniał, że m.in. w kodeksie spółek handlowych zniesiono zapis o działaniu na szkodę spółki oraz zniesiono limit zarobków członków zarządu.

We wtorek Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że zatrzymano trzy kolejne osoby w związku ze śledztwem przeciwko byłemu ministrowi transportu w rządzie Donalda Tuska, Sławomirowi Nowakowi. Wśród zatrzymanych znaleźli się były prezes PKN Orlen Dariusz Jacek K. oraz były członek zarządu spółek energetycznych Wojciech T., związany m.in. z PGE i Energą. Chodzi o podejrzenie wręczenia Sławomirowi N. łapówek na łączną kwotę kilkuset tysięcy złotych w zamian za pomoc w kwestiach związanych z objęciem przez nich intratnych stanowisk.

 

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

#Dariusz K. #były prezes Orlenu #korupcja #Sławomir Nowak #Donald Tusk #Marek Suski #Jedziemy

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo