Poboży o wystąpieniu Trzaskowskiego: to prawdziwy pokaz niekompetencji i ignorancji

To, co dzisiaj zobaczyliśmy, to prawdziwy pokaz niekompetencji i ignorancji - ocenił wiceszef MSWiA i stołeczny radny PiS Błażej Poboży, odnosząc się do poniedziałkowej konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego ws. sytuacji epidemicznej i działań m.st. Warszawy w związku z pandemią koronawirusa.

Rafał Trzaskowski
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

W poniedziałek odbył się sztab kryzysowy ws. sytuacji epidemicznej i działań m.st. Warszawy w związku z pandemią koronawirusa. Po jego zakończeniu na konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Trzaskowski przekazał, że - zgodnie z jego zarządzeniem - podobne sztaby będą odbywały się cyklicznie, dwa lub trzy razy w tygodniu.

Trzaskowski w swoim wystąpieniu poinformował, że w ciągu ostatnich 14 dni w stolicy stwierdzono ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem, Dodał, że od 1 września w szkołach u 87 osób stwierdzono zakażenie COVID-19, a w 12 szkołach zawieszono zajęcia.

Prezydent stolicy podkreślił również, że to rząd podejmuje "wszystkie decyzje i ponosi odpowiedzialność za sytuacje epidemiczną w kraju" oraz zaapelował o "jeszcze bliższą współpracę".

Wiceszef MSWiA i stołeczny radny PiS Błażej Poboży, odnosząc się do wystąpienia prezydenta Warszawy zaznaczył, że kolejne wystąpienia Rafała Trzaskowskiego "wymagają coraz mocniejszych komentarzy".

"To, co zobaczyliśmy dziś, to prawdziwy pokaz niekompetencji i ignorancji. Na specjalnej konferencji prasowej zamiast konkretów usłyszeliśmy zestaw ogólników i tradycyjne już utyskiwanie na rząd Prawa i Sprawiedliwości, który prezydent Warszawy oskarżył o brak współpracy"

- ocenił Błażej Poboży.

Dodał, że rząd "od wielu miesięcy - zarówno poprzez wojewodę, czyli swojego reprezentanta w terenie, jak również bezpośrednio ze strony właściwych ministrów przekazuje władzom Warszawy wytyczne lub bezpośrednie wsparcie np. w formie środków ochrony bezpośredniej".

"Strach pomyśleć, jak mogłaby się rozszerzać epidemia w stolicy, gdyby nie instruowanie ratusza w zakresie elementarnych wręcz działań" - powiedział.

W ocenie Błażeja Pobożego, dla Rafała Trzaskowskiego wyzwaniem były "tak proste kwestie jak organizacja komunikacji miejskiej poprzez określenie i egzekwowanie maksymalnego limitu pasażerów w pojeździe, czy też skierowanie patroli straży miejskiej w miejsca dużych skupisk ludzi, gdy obowiązywały jeszcze restrykcyjne zakazy zgromadzeń".

"Władze Warszawy niczym małe dziecko wymagają +prowadzenia za rączkę+ i nie wykazują żadnej własnej inicjatywy. Oskarżam je o szczególną bierność zwłaszcza w tych obszarach, które bezpośrednio zależą od samorządu"

- powiedział Poboży.

Wiceszef MSWiA i stołeczny radny PiS podkreślił, że nie rozumie, dlaczego w godzinach szczytu nie zwiększono liczby kursów metra, tramwajów i autobusów.

"Trzaskowski pozostaje też głuchy na postulat zawieszenia opłat w strefie płatnego parkowania np. w godz. 8-10 i 14-16, co pozwoliłoby skierować cześć ruchu warszawiaków do pracy i szkoły z zatłoczonej komunikacji zbiorowej do prywatnego transportu. A właśnie tam, a nie w świetnie przygotowanych do nowych realiów szkołach i przedszkolach widzę główne potencjalne zagrożenie zakażeniem koronawirusem"

- ocenił Poboży.

Poboży przywołał również odpowiedź prezydenta Warszawy na pytanie jednego z dziennikarzy o przygotowanie stołecznych szpitali do przyjmowania pacjentów z Covid-19. "Trzaskowski nie znając nowego trójstopniowego systemu organizacji szpitali +odesłał+ pacjentów do szpitala jednoimiennego, którego już przecież nie ma" - powiedział. Dodał, że zgodnie z nową strategią, główny ciężar przyjmowania pacjentów z koronawirusem spoczywa na szpitalach powiatowych.

"Dawny szpital jednoimienny, czyli CSK MSWiA na Wołoskiej to teraz szpital wielospecjalistyczny 3 stopnia, gdzie powinni trafiać pacjenci z dodatnim covidem i jednoczesną inną chorobą lub urazem wymagającym natychmiastowej interwencji. Szpitale miejskie powinny być natomiast przygotowane do przyjmowania pacjentów obserwacyjnych i zakażonych covidem, o czym prezydent, któremu podlegają powinien wiedzieć"

- zaznaczył.

Zwrócił również uwagę, że prezydent Warszawy nie poinformował o tym, czy miasto posiada plan awaryjny na wypadek, gdyby CSK MSWiA i szpitale zakaźne przy Wolskiej i Szaserów, przepełniły się albo zostały wyłączone z systemu szpitali covidowych.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Czajka #awaria #Trzaskowski

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo