44-letni Lueth to były rzecznik tej partii. W poniedziałek kanał telewizyjny ProSieben wyemitował jego wypowiedź, nagraną potajemnie w lutym tego roku w berlińskiej kawiarni podczas spotkania z youtuberką Lisą Licentią, znaną ze swoich prawicowych poglądów.

Zdaniem Luetha Niemcy powinny przyjmować jak najwięcej uchodźców, bo „im gorsza sytuacja jest pod tym względem w Niemczech, tym lepiej dla AfD”. „Możemy ich wszystkich wtedy zastrzelić. To żaden problem. Albo ich zagazować, czy cokolwiek chcecie. Wszystko mi jedno" - mówił. Gazeta "Die Zeit" zwraca przy tym uwagę, że w tonie tej wypowiedzi nic nie wskazywało na to, że Lueth może żartować.

W programie wyemitowanym przez ProSieben wprawdzie nie padło nazwisk Luetha, ale kilka innych mediów rozpoznało jego głos, w związku z tym władze AfD bezzwłocznie postanowiły usunąć go ze swoich szeregów.

Lueth już w kwietniu br. został zawieszony jako członek partii po tym, gdy przyznał się do „aryjskiego” pochodzenia i określił siebie jako „faszystę”.

Alternatywa dla Niemiec to partia konserwatywna, eurosceptyczna i antyimigrancka, główne opozycyjne ugrupowanie w Bundestagu. Jego przedstawiciele zasiadają w niższej izbie parlamentu od 2017 roku.