To byłby szok, na który nie mogą sobie pozwolić wyczerpane gospodarki państw członkowskich.
- nie ma wątpliwości Bielan.

Europoseł stwierdził, że wirus nadal zagraża rynkowi wewnętrznemu, UE ma jednak program odbudowy, który może je wspierać w tej sytuacji i który został przyjęty przez PE.

Jednak pomimo pilności, działania polityczne schodzą na bok, zajmujemy się walkami politycznymi.
- zauważył eurodeputowany.

Zapytał także unijnego komisarza, czy będzie w stanie znaleźć konsensus biorąc pod uwagę pozytywne skutki, które pakiet odbudowy może mieć dla gospodarki europejskiej w czasie kryzysu. 

Czy zgadza się pan, że rynek wewnętrzny wymaga szybkiej i zdecydowanej interwencji tak, by uniknąć błędów przeszłości, które powstawały na poziomie instytucjonalnym i tak, by wspierać obywateli, gospodarkę, przedsiębiorstwa?
- dopytywał polski polityk.

Polski polityk chciał też wiedzieć, czy komisarz zgadza się, że UE powinna skupić się na centralnych, najważniejszych potrzebach, nie będąc zakładnikiem polityki wokół tego planu odbudowy.

Jestem pewien, że nawet największe wysiłki koordynacyjne w dłuższej perspektywie nie ocalą rynku wewnętrznego bez pakietu odbudowy.
- podsumował Bielan. 

Komisarz Thierry Breton odpowiedział, że w kwestii zamknięcia, wprowadzono skoordynowany system harmonizacji sposobów oceny rzeczywistego stanu we wszystkich krajach UE.

Ważne, by zarówno państwa członkowskie jak i KE działały wspólnie, by sytuacja z wiosny się nie powtórzyła. Chcemy unikać decyzji o charakterze całościowym.
- stwierdził. 

Unijny komisarz w pewnym momencie przyznał rację Adamowi Bielanowi, że sytuacja jest niepewna i wymaga czujności i uważności na wszystkich poziomach. Komisarz stwierdził też, że plan odbudowy powinien być wdrożony jak najszybciej. 

Nasze działania powinny jednak uwzględniać politykę Zielonego Ładu, aspekt cyfrowy i odporność. To 3 najważniejsze filary.
- powiedział Breton.