- Chcielibyśmy, aby nowy rząd, po rekonstrukcji został powołany w połowie tygodnia. Musimy pamiętać, że jest szereg zmiennych, a polityka jest dziedziną życia niezwykle dynamiczną. Nie wykluczałbym, że może dojść do drobnych przesunięć. To jest też uzależnione od kalendarza pana prezydenta, pan premier jest w Brukseli w czwartek i piątek - powiedział w RMF FM szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Koalicji, która omówi i zatwierdzi ostateczny skład rządu po rekonstrukcji.

- oświadczyła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska po poniedziałkowym spotkaniu kierownictwa partii. W poniedziałek wieczorem odbyło się spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, które miało dyskutować o zmianach w Radzie Ministrów oraz harmonogramie powoływania rządu.

Zapytaliśmy Jana Mosińskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości o to, kiedy jego zdaniem poznamy skład nowego rządu.

Bez wątpienia rekonstrukcja rządu odbędzie się w następnych dniach, ponieważ wstępne jej zręby zostały już ustalone, zanim nastąpił ten kryzys, który pojawił się zresztą nie z naszej winy, mówię o Prawie i Sprawiedliwości. Biorąc pod uwagę najbliższy kalendarz, to dzisiaj miało miejsce posiedzenie prezydium komitetu wykonawczego, czyli taki najściślejsze przewodnictwo Prawa i Sprawiedliwości. Następnie mają się spotkać szefowie Solidarnej Polski i Porozumienia, żeby omówić efekty tych rozmów, zapewne będą rozmawiali o rekonstrukcji rządu między sobą. Premier ma być w Brukseli w czwartek i w piątek, więc nie jestem pewny, czy uda się to ogłosić w tym tygodniu. Moim zdaniem będzie to też ważne wydarzenie dla Polski, bardzo ważna rekonstrukcja rządu. Jeżeli stanie się to w tym tygodniu, to bardzo dobrze, ale jeżeli nie, to myślę i tak zmieści się to w tym terminie, o którym mówili zarówno pan prezes Kaczyński, jak i pan premier Morawiecki, że ta rekonstrukcja dokona się na przełomie września i października

- wyjaśnił.