Poniedziałkowy werdykt SN został przyjęty jednomyślnie przez sędziów najwyższej instancji hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości. Orzeczenie ma skutek natychmiastowy, co oznacza, że w najbliższych godzinach Torra powinien ustąpić z funkcji szefa katalońskiego rządu.

W uzasadnieniu sędziowie SN stwierdzili, że nakazy zdjęcia żółtych wstążek, symbolu katalońskich separatystów, nie miały charakteru ideologicznego, ani nie były próbą ograniczenia wolności słowa premiera Katalonii.

Orzeczenie SN kończy ścieżkę odwołań Torry. Wcześniej w sprawie zakazu sprawowania przez niego funkcji publicznych wypowiadały się bowiem sądy katalońskie oraz hiszpańska państwowa komisja wyborcza. Za każdym razem werdykty były niekorzystne dla katalońskiego polityka.

Orzeczenie SN jest zgodne z grudniowym werdyktem Sądu Najwyższego Katalonii (TSJC), który orzekł, że Torra nie będzie mógł sprawować urzędów publicznych przez 1,5 roku oraz musi zapłacić 30 tys. euro grzywny.

Wiosną 2019 r. Torra dwukrotnie odmówił hiszpańskiej komisji wyborczej zdjęcia separatystycznych symboli z budynku rządu oraz innych obiektów publicznych w Katalonii. W trakcie procesu sądowego przyznał, że zrobił to świadomie “wykonując mandat” separatystycznych obywateli swojego regionu.