Obraz przedstawiający Franciszka Witaszka, z różańcem, książeczką do nabożeństwa i pistoletem, namalował wybitny malarz Jerzy Oleksiak, w ramach wystawy „Ludzie Cogito”, której kuratorem jest dr Łukasz Łuczewski. Łuczewski to także popularny niegdyś wśród studentów muzyk, wokalista zespołu rockowego „Żółty Pies”, który z piosenką „Heavy Aluminium King” zajmował trzecie miejsce na liście przebojów Radia Afera „Aferzasta”.

Dziś jako społecznik walczy o pamięć o polskich bohaterach. - Franciszek Witaszek był ojcem piątki dzieci. Był cywilem, nikt nie wymagał od niego walki zbrojnej w organizacji zajmującej się dywersją, mógł robić dobre rzeczy, lecząc ludzi. Obraz przedstawia go w momencie, gdy podejmuje decyzję by walczyć. Niemcy zemścili się na całej grupie Witaszka, wysyłając 70 członków ich rodzin do obozów koncentracyjnych i uprowadzając ich dzieci, by zostały wychowane na Niemców – opowiada dr Łuczewski, który mówił o Witaszku na Przystanku Historia zorganizowanym przez IPN.

„Wywiad z chuliganem”, program Piotra Lisiewicza o polskim buncie wszystkich czasów, jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań słuchać go można w każdą sobotę o 16.00-ej, premiery w Telewizji Republika w niedzielę o 22.30.